| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Porady prawne > Jak ewidencjonować zaliczki

Jak ewidencjonować zaliczki

Otrzymaliśmy od klienta, poprzez przelew bankowy, zadatek na poczet usługi (wesele). Impreza będzie miała miejsce w lipcu 2005 r.

1. Czy jesteśmy zobowiązani od otrzymanej kwoty odprowadzić VAT w miesiącu wpływu kwoty?
2. Czy powinniśmy zafiskalizować wpłatę (cała sprzedaż podlega u nas fiskalizacji)? Czy może otrzymany zadatek zafiskalizować dopiero w lipcu 2005 r.?
3. Jeżeli klient zażyczyłby sobie wystawienia faktury, jaki powinien widnieć na niej VAT: 7% czy 22% (usługa gastronomiczna będzie polegała na dostawie jedzenia i napojów)?
4. Otrzymujemy też zaliczki na usługi hotelarskie. Czy sposób postępowania w tym przypadku jest taki sam?
 
1. Tak, powinni Państwo odprowadzić VAT od otrzymanej zaliczki w miesiącu jej otrzymania.
2. Jeżeli nie korzystają Państwo ze zwolnienia z obowiązku ewidencjonowania (opisanego w uzasadnieniu), to mają Państwo obowiązek zarejestrowania otrzymanej zaliczki na kasie fiskalnej. Nie mogą Państwo zafiskalizować otrzymanego zadatku dopiero w lipcu.
3. Faktura powinna wykazywać dwie stawki. Stawkę 7% na usługę gastronomiczną i stawkę 22% na dostawę napojów. Powoduje to konieczność wydzielenia części wartości usługi opodatkowanej stawką 7% od usługi opodatkowanej stawką 22%.
4. Przy zaliczkach na usługi hotelarskie sposób postępowania jest taki sam.
 
Świadczenie usług, za które to czynności zapłata w całości następuje za pośrednictwem poczty lub banku na rachunek bankowy podatnika, z wyłączeniem płatności dokonywanych czekiem, bankową kartą płatniczą lub kredytową, jest zwolnione z obowiązku ewidencjonowania za pomocą kas fiskalnych. Z dowodów powinno jednoznacznie wynikać, jakiej konkretnie transakcji zapłata dotyczyła.
UWAGA!
Ze zwolnienia tego nie mogą korzystać podatnicy, którzy rozpoczęli ewidencjonowanie tych usług (sprzedaży towarów) przed 1 stycznia 2005 r.
Na podstawie przedstawionego stanu faktycznego nie można jednoznacznie stwierdzić, czy podatnik może skorzystać z opisanego zwolnienia. Zakładając, iż podatnik nie ewidencjonował przedmiotowych usług przed 1 stycznia 2005 r., zaliczka wpłacona na poczet imprezy, która ma odbyć się w lipcu 2005 r., nie musi być ewidencjonowana za pomocą kasy rejestrującej, pod warunkiem że pozostała część należności będzie również zapłacona przelewem. Zwolnienie bowiem obowiązuje, jeżeli całość należności zostanie opłacona w ten sposób, a nie tylko jej część.
Przy założeniu, że podatnik wcześniej ewidencjonował takiego rodzaju usługi za pomocą kasy rejestrującej, nie może korzystać z opisanego zwolnienia i obowiązany jest do zaewidencjonowania świadczonej usługi w kasie rejestrującej. Podobna sytuacja ma miejsce w przypadku usług hotelarskich.
reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Biuro Pełnomocnika Rządu do Spraw Równego Traktowania

Realizuje politykę rządu w zakresie równego traktowania, w tym przeciwdziałania dyskryminacji

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK