| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Porady prawne > Czy umowa zlecenia o usługowe prowadzenie ksiąg rachunkowych jest opodatkowana VAT

Czy umowa zlecenia o usługowe prowadzenie ksiąg rachunkowych jest opodatkowana VAT

Osoba prowadząca działalność gospodarczą zawarła umowę zlecenia na wykonywanie usług księgowych z podmiotem gospodarczym. Zleceniobiorca w zakresie prowadzonej działalności nie ma usług księgowo-rachunkowych (brak ustawowych uprawnień do usługowego prowadzenia ksiąg rachunkowych). Czy wymieniona umowa jest opodatkowana VAT?

Należy stwierdzić, że to podmiot gospodarczy ponosi odpowiedzialność za prawidłowe prowadzenie księgowości i prawidłowe sporządzanie deklaracji wobec organów podatkowych.
W przedstawionej sprawie nie można mówić, iż zleceniobiorca (świadcząc usługi księgowe na podstawie umowy zlecenia) wykonuje działalność niezależną i na własną odpowiedzialność, ponieważ nie ponosi odpowiedzialności za swoje działania wobec osób trzecich.
Usługi księgowe świadczone w ramach umowy zlecenia na warunkach opisanych przez Czytelnika nie są traktowane jako samodzielna działalność gospodarcza i tym samym nie podlegają opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.
Brak ustawowych uprawnień do usługowego prowadzenia ksiąg rachunkowych nie jest czynnikiem decydującym w kwestii opodatkowania podatkiem od towarów i usług, ponieważ czynności wymienione w art. 5 ust. 1 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług podlegają opodatkowaniu niezależnie od tego, czy zostały wykonane z zachowaniem warunków oraz form określonych przepisami prawa.
Należy jednak przypomnieć, że działalność usługowa w zakresie prowadzenia ksiąg rachunkowych bez wymaganych uprawnień jest zagrożona sankcjami karnymi: grzywną lub karą ograniczenia wolności (art. 79 ustawy o rachunkowości).
• art. 15 ust. 3 pkt 3 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług – Dz.U. Nr 54, poz. 535; ost.zm. Dz.U. z 2005 r. Nr 90, poz. 756
Krystyna Dziedzic
specjalista w zakresie VAT


Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Impel Facility Services spółka z o.o.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK