| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Porady prawne > Czy umowa zlecenia o usługowe prowadzenie ksiąg rachunkowych jest opodatkowana VAT

Czy umowa zlecenia o usługowe prowadzenie ksiąg rachunkowych jest opodatkowana VAT

Osoba prowadząca działalność gospodarczą zawarła umowę zlecenia na wykonywanie usług księgowych z podmiotem gospodarczym. Zleceniobiorca w zakresie prowadzonej działalności nie ma usług księgowo-rachunkowych (brak ustawowych uprawnień do usługowego prowadzenia ksiąg rachunkowych). Czy wymieniona umowa jest opodatkowana VAT?

Umowa ta nie będzie opodatkowana VAT, ponieważ odpowiedzialność z tytułu takiej umowy pozostanie przy zlecającym prowadzenie ksiąg rachunkowych.
 
Podmiot gospodarczy ponosi pełną odpowiedzialność wobec organów podatkowych za prawidłowe prowadzenie księgowości i prawidłowe sporządzanie deklaracji związanych z działalnością gospodarczą. Usługi księgowe świadczone w ramach umowy zlecenia nie podlegają opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, ponieważ elementem decydującym o uznaniu konkretnej umowy zlecenia za umowę podlegającą opodatkowaniu VAT jest ponoszenie przez zleceniobiorcę odpowiedzialności wobec osób trzecich za działania podejmowane w ramach umowy zlecenia.
Za wykonywaną samodzielnie działalność gospodarczą opodatkowaną VAT nie uznaje się czynności, z tytułu których przychody zostały wymienione w art. 13 pkt 2–9 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, jeżeli w związku z wykonaniem tych czynności osoby te są związane ze zlecającym umową określającą:
• warunki wykonywania tych czynności,
• wynagrodzenie,
• odpowiedzialność zlecającego wykonanie tych czynności wobec osób trzecich (art. 15 ust. 3 pkt 3 ustawy o VAT).
Jeżeli zatem istnieje stosunek prawny, w ramach którego zleceniodawca ponosi odpowiedzialność za działania zleceniobiorcy, to nie są to usługi podlegające opodatkowaniu VAT. Chodzi o taki stosunek prawny między usługodawcą a usługobiorcą, który wykazuje cechy właściwe stosunkowi pracy, tj. obciążenie zatrudniającego ryzykiem za wykonanie tych czynności oraz podporządkowanie usługodawcy co do warunków realizacji umówionych czynności, jak również wynagrodzenia.
Jeżeli zostaną spełnione opisane warunki, zleceniobiorca nie stanie się w tym zakresie podatnikiem w myśl ustawy o podatku od towarów i usług.
W podanym przez Czytelnika stanie faktycznym przychody uzyskiwane z tytułu świadczenia usług księgowych, wykonywane na podstawie zawartej umowy zlecenia, należy zakwalifikować do przychodów, o których mowa w art. 13 pkt 8 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych, tj. do przychodów z tytułu wykonywania usług, na podstawie umowy zlecenia lub umowy o dzieło, uzyskiwanych wyłącznie od osoby fizycznej prowadzącej działalność gospodarczą, osoby prawnej i jej jednostki organizacyjnej oraz jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej.
W przedstawionej przez Czytelnika sytuacji istnieją więzy prawne tworzące stosunek prawny pomiędzy wykonującym zlecane czynności i zlecającym wykonanie tych czynności co do warunków wykonania tych czynności, wynagrodzenia i odpowiedzialności zlecającego za wykonanie tych czynności. Elementem decydującym o uznaniu konkretnej umowy zlecenia za umowę podlegającą opodatkowaniu VAT jest ponoszenie przez zleceniobiorcę odpowiedzialności wobec osób trzecich za działania podejmowane w ramach umowy zlecenia.
reklama

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Dittmajer i Wspólnicy sp. k.

Kancelaria prawna

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »