| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Porady prawne > Odsetki za zwłokę w zapłacie należności

Odsetki za zwłokę w zapłacie należności

Według komentarza do planu kont należności jednostek budżetowych na koniec każdego kwartału wykazuje się w kwocie wymagającej zapłaty, to jest łącznie z wymagalnymi odsetkami. Czy prawidłowe jest księgowanie naliczonych odsetek od należności pod datą naliczenia (Wn 221; Ma 750) i zgodnie z zasadą powtarzanego zapisu na poszczególne konta analityczne? Czy odsetki te wykazuje się w sprawozdaniu RB-27S?

Odsetki za zwłokę w zapłacie należności stanowią koszty finansowe oraz powiększają należności, których dotyczą. Dlatego też ujęcie odsetek w księgach rachunkowych opisane w pytaniu jest prawidłowe. Można to zilustrować schematem:
Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

Zgodnie z rozporządzeniem Ministra Finansów z 18 grudnia 2001 r. w sprawie sprawozdawczości budżetowej należności wykazuje się w dwóch sprawozdaniach: w miesięcznym sprawozdaniu Rb-27S z wykonania planu dochodów budżetowych jednostki samorządu terytorialnego (należności z tytułu dochodów budżetowych) i w sprawozdaniu kwartalnym o stanie należności Rb-N (należności, które stanowią zobowiązania innej jednostki wobec jednostki sporządzającej sprawozdanie).
Zarówno jednak w jednym, jak i w drugim sprawozdaniu należności wykazuje się w wartości nominalnej, czyli bez odsetek. Pojęcie wartości nominalnej zostało określone w rozporządzeniu Ministra Finansów z 16 grudnia 1999 r. w sprawie szczegółowych zasad ustalania wartości zobowiązań zaliczanych do państwowego długu publicznego, długu Skarbu Państwa, wartości zobowiązań z tytułu poręczeń i gwarancji oraz kwoty przewidywanych wypłat z tytułu poręczeń i gwarancji.
Natomiast co do zasady nieaktualizowania należności z tytułu dochodów budżetowych – ponieważ odsetki od niewpłaconych należności powiększają te należności to zasada ta obejmuje również odsetki.
Magdalena Rypińska
Podstawy prawne
• Rozporządzenie Ministra Finansów z 18 grudnia 2001 r. w sprawie szczególnych zasad rachunkowości oraz planów kont dla budżetu państwa, budżetów jednostek samorządu terytorialnego oraz niektórych jednostek sektora finansów publicznych (Dz.U. Nr 153, poz. 1752)
• Rozporządzenie Ministra Finansów z 13 marca 2001 r. w sprawie sprawozdawczości budżetowej (Dz.U. Nr 24, poz. 279; ost.zm. Dz.U. z 2004 r. Nr 250, poz. 2505)
• Rozporządzenie Ministra Finansów z 16 grudnia 1999 r. w sprawie szczegółowych zasad ustalenia wartości zobowiązań zaliczanych do państwowego długu publicznego, długu Skarbu Państwa, wartości zobowiązań z tytułu poręczeń i gwarancji oraz kwoty przewidywanych wypłat z tytułu poręczeń i gwarancji (Dz.U. Nr 109, poz. 1244)


Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Renata Świgońska

Prawnik, Tłumacz Przysięgły J. Angielskiego i J. Niemieckiego

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK