| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Porady prawne > Rozliczenie w księgach rachunkowych bonów dla pracowników

Rozliczenie w księgach rachunkowych bonów dla pracowników

Jak zaksięgować bony dla pracowników zakupione z funduszu socjalnego?

Bony towarowe mogą zostać sfinansowane z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych wyłącznie na zasadach określonych w przepisach ustawy z 4 marca 1994 r. o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych.
Przy udzielaniu pomocy socjalnej należy uwzględnić art. 8 ust. 1 tej ustawy, zgodnie z którym przyznawanie ulgowych usług i świadczeń oraz wysokość dopłat z ZFŚS uzależnia się od sytuacji życiowej, rodzinnej i materialnej osoby uprawnionej do korzystania z funduszu.
Świadczenia socjalne finansowane z ZFŚS mają zatem charakter uznaniowy, który wyklucza możliwość przyznania pomocy w jednakowej wysokości osobom uprawnionym do korzystania z jego środków.
Ewidencja księgowa bonów towarowych sfinansowanych ze środków zakładowego funduszu świadczeń socjalnych może przebiegać następująco:
1. Wyciąg bankowy potwierdzający zapłatę kwoty należnej za bony towarowe:
Wn konto „Rozrachunki z dostawcami” lub „Pozostałe rozrachunki”,
Ma konto „Rachunek bankowy wyodrębnionych środków pieniężnych zakładowego funduszu świadczeń socjalnych”.
2. Obciążenie wartością nominalną bonów pracownika odpowiedzialnego za ich rozprowadzenie:
Wn konto „Rozrachunki z pracownikami”,
Ma konto „Rozrachunki z dostawcami” lub „Pozostałe rozrachunki”.
4. Rozliczenie odpowiedzialnego pracownika – w dacie przedłożenia wykazów zawierających potwierdzenia odbioru bonów przez pracowników:
Wn konto „Zakładowy Fundusz Świadczeń Socjalnych”,
Ma konto „Rozrachunki z pracownikami”.
5. Obciążenie podatkiem dochodowym od osób fizycznych pracowników, którym przyznano bony:
Wn konto „Rozrachunki z pracownikami”,
Ma konto „Rozrachunki publicznoprawne”.
Równowartość bonów towarowych – niezależnie od ich wartości, a także sposobu finansowania – podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.
Natomiast zgodnie z § 2 ust. 1 pkt 19 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z 18 grudnia 1998 r. w sprawie szczegółowych zasad ustalania podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe, podstawy wymiaru składek nie stanowią świadczenia finansowane ze środków przeznaczonych na cele socjalne w ramach zakładowego funduszu świadczeń socjalnych. Nie ma znaczenia wysokość świadczenia sfinansowanego z tego funduszu.
Halina Kędziora
Podstawy prawne
• ustawa z 4 marca 1994 r. o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych (j.t. Dz.U. z 1996 r. Nr 70, poz. 335; ost.zm. Dz.U. z 2003 r. Nr 213, poz. 2081)
• rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z 18 grudnia 1998 r. w sprawie szczegółowych zasad ustalania podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe (Dz.U. Nr 161, poz. 1106; ost.zm. Dz.U. z 2004 r. Nr 243, poz. 2434)


reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Meritoros

Biura rachunkowe

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK