| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Porady prawne > Opodatkowanie wynagrodzeń pracowników skierowanych do pracy za granicą

Opodatkowanie wynagrodzeń pracowników skierowanych do pracy za granicą

Metoda obliczania podatku: Pracodawca, który skierował swoich pracowników do pracy poza granicami kraju i dochody tych pracowników podlegały opodatkowaniu w tym kraju, ma obowiązek obliczyć podatek dochodowy według metody wyłączenia z progresją bądź metody odliczenia proporcjonalnego. W jaki sposób opodatkować wynagrodzenia pracowników skierowanych przez firmę do pracy za granicą?

Pracodawca występujący jako płatnik, który skierował pracownika do pracy za granicą, przy ustalaniu zaliczki na podatek dochodowy musi dokonać przeliczenia przychodu określonego w walucie obcej na złote.
Jeżeli dochody pracownika z pracy wykonywanej za granicą były opodatkowane w kraju, gdzie była świadczona praca, pracodawca będzie musiał do obliczenia podatku zastosować właściwą metodę. Rodzaj metody jest uzależniony od tego, czy umowa o zapobieganiu podwójnemu opodatkowaniu zawarta z krajem, w którym pracownik świadczył pracę, przewiduje zwolnienie dochodu uzyskanego za granicą czy też nie.
W pierwszym przypadku pracodawca powinien zastosować metodę omówioną w art. 27 ust. 8 updof, czyli tzw. metodę wyłączenia z progresją. Zgodnie z tą metodą dochód uzyskany za granicą łączy się z dochodem uzyskanym w Polsce i od tej sumy oblicza się podatek dochodowy według obowiązującej skali podatkowej, a następnie ustala się stopę procentową podatku do sumy uzyskanych dochodów i stosuje się ją do dochodu uzyskanego w Polsce.
W drugim przypadku pracodawca zastosuje metodę omówioną w art. 27 ust. 9 updof, tj. odliczenia proporcjonalnego, w przypadku której podatek dochodowy oblicza się od sumy dochodów osiągniętych w kraju i za granicą, a następnie odlicza się od niego kwotę podatku zapłaconego za granicą, w części przypadającej proporcjonalnie na dochód uzyskany za granicą.
Magdalena Jabłecka
odpowiadamy na pytania:
www.infor.pl/pytaniasfk
Podstawa prawna
• ustawa z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych – j.t. Dz.U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176; ost.zm. Dz.U. z 2004 r. Nr 162, poz. 1691


reklama

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Katarzyna Budzis

Doradca finansowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »