| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Porady prawne > Opodatkowanie wynagrodzeń pracowników skierowanych do pracy za granicą

Opodatkowanie wynagrodzeń pracowników skierowanych do pracy za granicą

Metoda obliczania podatku: Pracodawca, który skierował swoich pracowników do pracy poza granicami kraju i dochody tych pracowników podlegały opodatkowaniu w tym kraju, ma obowiązek obliczyć podatek dochodowy według metody wyłączenia z progresją bądź metody odliczenia proporcjonalnego. W jaki sposób opodatkować wynagrodzenia pracowników skierowanych przez firmę do pracy za granicą?

Jeżeli pracownik zostanie skierowany przez swojego pracodawcę do pracy za granicą, to dochody uzyskane z tytułu tej pracy mogą zostać opodatkowane zgodnie z regulacjami umów międzynarodowych – za granicą, według przepisów tam obowiązujących. Natomiast jeśli zgodnie z regulacjami umów międzynarodowych owe dochody są wolne od podatku za granicą, to podlegają one opodatkowaniu w Polsce.
Takie rozwiązanie będzie miało miejsce w przypadku, gdy pracodawca, który skierował swoich pracowników do pracy za granicą, nie utrzymuje w tym obcym państwie zakładu.
Dlatego tak istotne jest, aby pracodawcy, którzy skierowali swoich pracowników do pracy za granicą pamiętali o właściwym dokonaniu rozliczenia pracownika, w zależności od tego, czy otrzymywane przez niego wynagrodzenie jest opodatkowane w Polsce czy też w kraju, w którym świadczy pracę.
Jeżeli wynagrodzenie pracownika otrzymywane za pracę za granicą podlega opodatkowaniu w Polsce, pracodawca jako płatnik jest zobowiązany pobierać zaliczki na podatek dochodowy.
Należy przy tym zaznaczyć, że zgodnie z art. 21 ust. 1 pkt 20 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych wolna od podatku dochodowego jest część dochodów osób, o których mowa w art. 3 ust. 1 updof, przebywających czasowo za granicą i uzyskujących dochody ze stosunku pracy, z wyjątkiem wynagrodzenia uzyskiwanego przez członka służby zagranicznej, w wysokości stanowiącej równowartość diety z tytułu podróży służbowej poza granicami kraju, określonej w przepisach w sprawie wysokości oraz warunków ustalania należności przysługujących pracownikowi zatrudnionemu w państwowej lub samorządowej jednostce sfery budżetowej z tytułu podróży służbowej poza granicami kraju, za każdy dzień, w którym była wykonywana praca. Zwolnienie dotyczy dochodów nieprzekraczających rocznie równowartości trzydziestu diet.
Jeżeli pracodawca skierował swojego pracownika do pracy za granicą, ale jego dochody podlegają opodatkowaniu w Polsce, pracodawca jest zobowiązany do pobierania zaliczek na podatek.
W przypadkach obliczania zaliczki na podatek dochodowy jest konieczne, aby pracodawca występujący jako płatnik dokonywał przeliczenia przychodu określonego w walucie obcej na złote. Zgodnie z art. 11 ust. 3 i 4 updof przychody w walutach obcych przelicza się na złote według kursów z dnia otrzymania lub postawienia do dyspozycji podatnika, ogłaszanych przez bank, z którego usług korzystał podatnik, i mających zastosowanie przy kupnie walut. Jeżeli podatnik nie korzysta z usług banku, przychody przelicza się na złote według kursu średniego walut obcych z dnia uzyskania przychodów, ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski. Jeśli bank, z którego usług korzysta podatnik, stosuje różne kursy walut obcych i nie jest możliwe dostosowanie kursu z dnia otrzymania lub postawienia do dyspozycji podatnika, do przeliczenia przychodu na złote stosuje się kurs średni walut obcych z dnia uzyskania przychodu, ogłaszany przez Narodowy Bank Polski.
reklama

Polecamy artykuły

Źródło:

Serwis Finansowo-Księgowy
Personel i Zarządzanie 4/201730.03 zł

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Krajowa Informacja Podatkowa

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »