| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Porady prawne > Opodatkowanie wynagrodzeń pracowników skierowanych do pracy za granicą

Opodatkowanie wynagrodzeń pracowników skierowanych do pracy za granicą

Metoda obliczania podatku: Pracodawca, który skierował swoich pracowników do pracy poza granicami kraju i dochody tych pracowników podlegały opodatkowaniu w tym kraju, ma obowiązek obliczyć podatek dochodowy według metody wyłączenia z progresją bądź metody odliczenia proporcjonalnego. W jaki sposób opodatkować wynagrodzenia pracowników skierowanych przez firmę do pracy za granicą?

Jeżeli pracownik zostanie skierowany przez swojego pracodawcę do pracy za granicą, to dochody uzyskane z tytułu tej pracy mogą zostać opodatkowane zgodnie z regulacjami umów międzynarodowych – za granicą, według przepisów tam obowiązujących. Natomiast jeśli zgodnie z regulacjami umów międzynarodowych owe dochody są wolne od podatku za granicą, to podlegają one opodatkowaniu w Polsce.
Takie rozwiązanie będzie miało miejsce w przypadku, gdy pracodawca, który skierował swoich pracowników do pracy za granicą, nie utrzymuje w tym obcym państwie zakładu.
Dlatego tak istotne jest, aby pracodawcy, którzy skierowali swoich pracowników do pracy za granicą pamiętali o właściwym dokonaniu rozliczenia pracownika, w zależności od tego, czy otrzymywane przez niego wynagrodzenie jest opodatkowane w Polsce czy też w kraju, w którym świadczy pracę.
Jeżeli wynagrodzenie pracownika otrzymywane za pracę za granicą podlega opodatkowaniu w Polsce, pracodawca jako płatnik jest zobowiązany pobierać zaliczki na podatek dochodowy.
Należy przy tym zaznaczyć, że zgodnie z art. 21 ust. 1 pkt 20 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych wolna od podatku dochodowego jest część dochodów osób, o których mowa w art. 3 ust. 1 updof, przebywających czasowo za granicą i uzyskujących dochody ze stosunku pracy, z wyjątkiem wynagrodzenia uzyskiwanego przez członka służby zagranicznej, w wysokości stanowiącej równowartość diety z tytułu podróży służbowej poza granicami kraju, określonej w przepisach w sprawie wysokości oraz warunków ustalania należności przysługujących pracownikowi zatrudnionemu w państwowej lub samorządowej jednostce sfery budżetowej z tytułu podróży służbowej poza granicami kraju, za każdy dzień, w którym była wykonywana praca. Zwolnienie dotyczy dochodów nieprzekraczających rocznie równowartości trzydziestu diet.
Jeżeli pracodawca skierował swojego pracownika do pracy za granicą, ale jego dochody podlegają opodatkowaniu w Polsce, pracodawca jest zobowiązany do pobierania zaliczek na podatek.
W przypadkach obliczania zaliczki na podatek dochodowy jest konieczne, aby pracodawca występujący jako płatnik dokonywał przeliczenia przychodu określonego w walucie obcej na złote. Zgodnie z art. 11 ust. 3 i 4 updof przychody w walutach obcych przelicza się na złote według kursów z dnia otrzymania lub postawienia do dyspozycji podatnika, ogłaszanych przez bank, z którego usług korzystał podatnik, i mających zastosowanie przy kupnie walut. Jeżeli podatnik nie korzysta z usług banku, przychody przelicza się na złote według kursu średniego walut obcych z dnia uzyskania przychodów, ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski. Jeśli bank, z którego usług korzysta podatnik, stosuje różne kursy walut obcych i nie jest możliwe dostosowanie kursu z dnia otrzymania lub postawienia do dyspozycji podatnika, do przeliczenia przychodu na złote stosuje się kurs średni walut obcych z dnia uzyskania przychodu, ogłaszany przez Narodowy Bank Polski.
reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Eksperci BUDTRADE.pl

Ekipa BUDTRADE.pl to fachowcy w dziedzinie materiałów budowlanych oraz ich efektywnego wykorzystania.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK