| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Porady prawne > Jak ustalić dochód z udziału w spółce osobowej

Jak ustalić dochód z udziału w spółce osobowej

Czy dochód z udziału w spółce jawnej można obliczać na podstawie ustalanych odrębnie dla każdego miesiąca przychodów i kosztów i dopiero sumować na koniec roku, czy też przychody i koszty oraz dochód wynikający z różnicy między przychodami i kosztami powinien być ustalany narastająco od początku roku?

Na temat sposobu wyliczenia dochodu z udziału w spółce niebędącej osobą prawną wypowiedziały się organy skarbowe w piśmie Izby Skarbowej w Gdańsku z 13 maja 2004 r. (nr BI/005/0201/04). Mimo że wyjaśnienia gdańskiej Izby Skarbowej dotyczyły spółki cywilnej, to pozostają w pełni aktualne w stosunku do innych spółek osobowych. Otóż zgodnie z zaprezentowanym w piśmie stanowiskiem, jeżeli podatnik nie dokonuje w księdze przychodów i rozchodów podsumowania zapisów kolejnych miesięcy narastająco od początku roku, to po zakończeniu roku podatkowego musi na oddzielnej stronie księgi sporządzić zestawienie roczne.
Zaznaczono także, że metoda narastającego sumowania kolumn księgi nie jest obowiązkowa, a kwestia jej stosowania została pozostawiona gestii podatnika; wybór tej metody nie został uwarunkowany żadnymi przesłankami wynikającymi z przepisów prawnych. Ale – jak zwrócono uwagę w cytowanym piśmie – z deklaracji na zaliczkę miesięczną na podatek dochodowy (PIT-5) wynika, że w deklaracji tej podatnicy są zobowiązani wykazać, oprócz dochodu osiągniętego od początku roku, również przychody i koszty ich uzyskania za ten sam okres.
W deklaracji PIT-5 podatnicy są zobowiązani wykazać, oprócz dochodu osiągniętego od początku roku, również przychody i koszty ich uzyskania za ten sam okres.
Równocześnie ministerstwo zwróciło szczególną uwagę na sposób wyliczenia dochodu wynikający z jego definicji. Otóż dochodem z działalności gospodarczej jest różnica pomiędzy przychodem a kosztem jego uzyskania.
Dlatego wyliczenie dochodu wspólnika spółki cywilnej (a także innej spółki osobowej, np. jawnej – P. M.) dokonane na podstawie zapisów dotyczących przychodów i kosztów ich uzyskania, wynikających z podsumowania kolejnych miesięcy, powinno nastąpić poprzez ustalenie w sposób narastający zarówno przychodów osiągniętych w danym okresie (roku) podatkowym, jak i kosztów ich uzyskania.
Piotr Milecki
Podstawa prawna
•  ustawa z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych – j.t. Dz.U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176; ost.zm. Dz.U. z 2005 r. Nr 90, poz. 757


Polecamy artykuły

Źródło:

Serwis Finansowo-Księgowy
Przewodnik po zmianach przepisów 2017/201849.00 zł

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Piotr Barchan

Ekspert ds. Leasingu, Menedżer

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK