| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Porady prawne > Czy wydatki związane z rejestracją samochodu powiększają jego wartość początkową

Czy wydatki związane z rejestracją samochodu powiększają jego wartość początkową

Czy opłaty za wydanie dowodu rejestracyjnego, tablice rejestracyjne i pozwolenia czasowe wydawane dla fabrycznie nowego zakupionego samochodu ciężarowego są bezpośrednio kosztem uzyskania przychodu, czy też zwiększają jego wartość początkową do celów amortyzacji?

Opłaty związane z rejestracją pojazdu, poniesione do dnia przyjęcia środka trwałego do używania, zwiększają jego wartość początkową i podlegają zaliczeniu do kosztów uzyskania przychodów poprzez odpisy amortyzacyjne.
 
Za wartość początkową nabytych odpłatnie środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych uważa się cenę nabycia (art. 16g ust. 1 pkt 1 updop). Ceną nabycia jest kwota należna zbywcy, powiększona o koszty związane z zakupem, naliczone do dnia przekazania środka trwałego lub wartości niematerialnej i prawnej do używania. Kosztami takimi są w szczególności koszty transportu, załadunku i wyładunku, ubezpieczenia w drodze, montażu, instalacji i uruchomienia programów oraz systemów komputerowych, opłat notarialnych, skarbowych i innych, odsetek, prowizji (art. 16g ust. 3 updop).
Katalog wydatków stanowiących koszty związane z zakupem jest katalogiem otwartym. Do wydatków takich zaliczyć również należy wszelkie koszty ponoszone w związku z rejestracją pojazdu stanowiącego środek trwały (opłaty za wydanie dowodu rejestracyjnego, tablice rejestracyjne i pozwolenia czasowe). Wydatki te zawsze poprzedzają moment przekazania pojazdu do używania, a więc zawsze będą powiększać wartość początkową środka trwałego.
• art. 16g ust. 1 pkt 1 i ust. 3 ustawy z 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych – j.t. Dz.U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654; ost.zm. Dz.U. z 2005 r. Nr 78, poz. 684
Tomasz Krywan
konsultant podatkowy


reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Siwek Gaczyński & Partners

Kancelaria prawnicza

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »