| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Porady prawne > Jak rozliczyć sprzedaż mieszkania przed jego wykończeniem

Jak rozliczyć sprzedaż mieszkania przed jego wykończeniem

Akt notarialny dotyczący sprzedaży przez dewelopera mieszkania został sporządzony w kwietniu 2005 r. Jednakże koszty związane z wykończeniem tego mieszkania są ponoszone w następnych miesiącach. Jak powinny być one rozliczone?

Koszty związane z wykończeniem mieszkania po jego sprzedaży, jeżeli są możliwe do zarachowania, mogą być zaliczone do kosztów za miesiąc, w którym zostanie uzyskany przychód z jego sprzedaży. W przypadku natomiast gdy koszty te nie są możliwe do zarachowania, będą mogły być zaliczone do kosztów za miesiące, w których zostały poniesione.
 
Ponieważ przeniesienie własności mieszkania nastąpiło w kwietniu 2005 r., należy uznać, iż przychód z tego tytułu powstał w tym samym miesiącu (art. 12 ust. 3a pkt 1 updop).
Przepisy nie określają wprost, w jaki sposób ustalić koszt uzyskania przychodu w przypadku, gdy po sprzedaży towaru (mieszkania) będą ponoszone jeszcze koszty związane z jego wytworzeniem. Pewną wskazówką w tym względzie może być treść art. 15 ust. 4 updop. Na podstawie tego przepisu są potrącalne m.in. koszty uzyskania przychodów, które zostały zarachowane, chociaż ich jeszcze nie poniesiono, jeżeli odnoszą się do przychodów danego roku podatkowego, chyba że ich zarachowanie nie było możliwe. W tym przypadku są one potrącalne w roku, w którym zostały poniesione. Ponieważ zaliczka na podatek jest również podatkiem, o czym stanowi art. 3 pkt 3 lit. a) Ordynacji podatkowej, to wydaje się, że zasady te należy stosować również do miesięcznych okresów rozliczeniowych.
Jeżeli więc koszty związane z wykończeniem mieszkania są możliwe do zarachowania, choć ich jeszcze nie poniesiono, to mogą być ujęte w kwietniu. Jednakże gdy zarachowanie tych kosztów nie jest możliwe, to powinny być one potrącone w miesiącach, w których zostały poniesione.
Niemniej to ostatnie rozwiązanie wydaje się bezpieczniejsze ze względu na to, iż art. 15 ust. 4 updop literalnie dotyczy rocznych okresów rozliczeniowych i zastosowanie zawartych w nim zasad do miesięcznych okresów rozliczeniowych, skutkujące obniżeniem wysokości zaliczki za kwiecień, może być przedmiotem sporów z organami podatkowymi.
• art. 12 ust. 3a pkt 1, art. 15 ust. 4 ustawy z 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych – j.t. Dz.U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654; ost.zm. Dz.U. z 2005 r. Nr 78, poz. 684
• art. 3 pkt 3 lit. a) ustawy z 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa – j.t. Dz.U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60
Krzysztof Wieluński
specjalista w zakresie podatku dochodowego od osób prawnych


reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Nikolay Kirov

Od 1996 r. wykładowca i doradca w zakresie: • Negocjacji, Budowania Relacji i Kreowania Wartości Dodanej w biznesie • Przywództwa, wdrażania zmian organizacyjnych i rozwiązywania konfliktów • Negocjacji Strategicznych i Międzykulturowych, Budowania modelów e-Biznesu i Strategii Przez prawie 20 lat ponad 50 000 osób brało udział w moich wykładach, szkoleniach i sesjach strategicznych podczas realizacji Programów Rozwojowych dla Korporacji i Przedsiębiorców, studiów podyplomowych, programów Master of Business Administration: Executive MBA, MBA IT, MBA HR, MBA FINANSE, MBA dla Inżynierów, MBA dla kadry Medycznej a także na międzynarodowym programie Executive MBA realizowanym w języku rosyjskim na Białorusi. Wykładowca „Kozminski AMP - Advanced Management Program” - realizacja Warszawa - Barcelona, na którym prowadziłem zajęcia w EADA Business School. Na swoich kursach pokazuje jak umiejętności negocjowania i budowania relacji w biznesie przekładają się bezpośrednio na korzyści ekonomiczne i zadowolenie partnerów. Jak podpisywać korzystniejsze długoterminowo kontrakty. Obecnie jest Dyrektorem ds. Strategii i Rozwoju - Center of Excellence - Centrum Doradztwa i Kształcenia Menedżerów - Akademii Leona Koźmińskiego. Partnerem i członkiem zarządu „Kirov Strategic Negotiators” Sp. z o.o., Członkiem Zarządu Fundacji BARGEWORK, Członkiem Rady Naukowej Fundacji „Pasja do Edukacji i Rozwoju”, członkiem Kapituły Nagrody PNSA - Polish National Sales Awards, Członkiem Kapituły nagrody "Lwy Koźmińksiego" oraz członkiem Kolegium Redakcyjnego czasopisma "Management and Business Administration. Central Europe". Koordynator merytoryczny programu studiów Koźmiński MBA dla Inżynierów oraz studiów podyplomowych „Strategiczne Zarządzanie Sprzedażą i Zespołem Sprzedaży”. Jest również opiekunem i promotorem kilkudziesięciu strategicznych projektów doradczych prowadzonych w ramach programów MBA, oraz opiekunem i promotorem ponad 200 projektów doradczych dla administracji publicznej. Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK