| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Porady prawne > Czy przedpłata od nabywcy unijnego na poczet przyszłych usług powoduje powstanie obowiązku podatkowego

Czy przedpłata od nabywcy unijnego na poczet przyszłych usług powoduje powstanie obowiązku podatkowego

Prowadzimy działalność reklamową. Odbiorcami naszych usług są zarówno przedsiębiorcy polscy, jak i podatnicy posiadający siedzibę na terytorium Unii Europejskiej. Czy przedpłata od kontrahenta unijnego na poczet wykonania przyszłych usług powoduje powstanie obowiązku podatkowego?

Obowiązek podatkowy z tytułu otrzymanej od kontrahenta unijnego przedpłaty na poczet wykonania w przyszłości określonych usług powstanie, jeśli miejscem świadczenia tych usług będzie terytorium Polski.
Zgodnie bowiem z art. 19 ust. 11 ustawy o podatku od towarów i usług, jeżeli przed wydaniem towaru lub wykonaniem usługi otrzymano część należności, w szczególności: przedpłatę, zaliczkę, zadatek, ratę, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą jej otrzymania w tej części. Zasada ta dotyczy również usług świadczonych na rzecz kontrahentów zagranicznych (w tym unijnych), jednak pod warunkiem że miejscem świadczenia przyszłej usługi musi być Polska. Usługa, której dotyczy przedpłata, zaliczka, zadatek, rata, musi zatem podlegać opodatkowaniu w Polsce.
Jeśli przedpłata, o której mowa w pytaniu, dotyczy usług świadczonych w Polsce – powstaje obowiązek podatkowy na podstawie art. 19 ust. 11 ustawy o VAT. Wówczas polski podatnik wystawia „zwykłą” fakturę zaliczkową. W przeciwnym razie, jeśli przedpłata dotyczy usług, których miejsce świadczenia znajduje się poza terytorium Polski, obowiązek podatkowy powstać nie może. Przedpłatę taką należy udokumentować fakturą uproszczoną zaliczkową, a więc fakturą bez stawki i kwoty podatku oraz kwoty należności wraz z podatkiem.
Tomasz Krywan
Podstawy prawne
• ustawa z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług – Dz.U. Nr 54, poz. 535; ost.zm. Dz.U. z 2005 r. Nr 90, poz. 756
• rozporządzenie Ministra Finansów z 25 maja 2005 r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku, zasad wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług – Dz.U. Nr 95, poz. 798


reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Dorota Tarnowska

Radca prawny, Dyrektor Departamentu Doradztwa Podatkowego i Prawnego w Kancelarii Prawno-Podatkowej Mariański Group. Absolwentka Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Łódzkiego oraz studiów podyplomowych z zakresu prawa podatkowego w Centrum Dokumentacji i Studiów Podatkowych Uniwersytetu Łódzkiego. Ukończyła aplikacje radcowską przy Okręgowej Izbie Radców Prawnych w Łodzi i uzyskała tytuł zawodowy radcy prawnego. Specjalizuje się w prawie cywilnym, gospodarczym i podatkowym. Doradza w zakresie szeroko pojętego prawa handlowego, cywilnego oraz podatkowego, m.in. w procesach przekształcenia i łączenia spółek. Posiada doświadczenie w obsłudze korporacyjnej spółek, w tym podmiotów notowanych na rynku papierów wartościowych. Reprezentuje przedsiębiorców w postępowaniach przed sądami i organami administracji publicznej. Zajmuje się bieżącą obsługą prawno-podatkową klientów. Koordynuje pracę doświadczonego zespołu prawników, specjalizujących się w doradztwie prawnym oraz podatkowym, prowadzonym na rzecz klientów Kancelarii.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK