| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Porady prawne > Czy opłata kompensacyjna podlega VAT

Czy opłata kompensacyjna podlega VAT

Publiczny zakład opieki zdrowotnej odstępuje innej firmie kontrakt na prowadzenie określonych świadczeń zdrowotnych. Firma przejmująca kontrakt zobowiązała się wypłacić opłatę kompensacyjną od uzyskanych wartości niematerialnych i prawnych, na którą zażądała faktury VAT. Czy operacja ta podlega opodatkowaniu, a jeśli tak, to jaką stawkę zastosować?

Tak. Nawet jeżeli czynność ta jest niezgodna z przepisami prawa, ale zostanie dokonana i udokumentowana fakturą, to będzie podlegała opodatkowaniu stawką 22%.
W pytaniu nie określono, na jakiej podstawie prawnej nastąpiło takie przeniesienie kontraktu. W umowach z NFZ zwykle nie jest dopuszczalna zmiana świadczeniodawcy bez pisemnej zgody NFZ (potwierdza to także pismo Departamentu Ubezpieczeń Zdrowotnych Ministerstwa Zdrowia nr UZ-20366/076/1/03/PD).
Natomiast trzeba zauważyć, że czynności wymienione w ustawie o VAT podlegają opodatkowaniu niezależnie od tego, czy zostały wykonane z zachowaniem warunków oraz form określonych przepisami prawa (art. 5 ust. 2 ustawy).
Świadczeniem usług jest każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów, w tym również:
1) przeniesienie praw do wartości niematerialnych i prawnych, bez względu na formę, w jakiej dokonano czynności prawnej;
2) zobowiązanie do powstrzymania się od dokonania czynności lub do tolerowania czynności lub sytuacji;
3) świadczenie usług zgodnie z nakazem organu władzy publicznej lub podmiotu działającego w jego imieniu lub nakazem wynikającym z mocy prawa.
W punkcie 1 zostało wymienione jako czynność opodatkowana przeniesienie praw do wartości niematerialnych. W przepisach ustaw o podatkach dochodowych prawa do wykorzystywania kontraktu w NFZ nie wymieniono jako wartości niematerialnej i prawnej. Natomiast należy zauważyć, że mimo iż nie zostało ono wymienione jako wartość niematerialna i prawna, to odpłatna czynność przeniesienia takiego prawa podlegałaby opodatkowaniu VAT na zasadach ogólnych, jako świadczenie usługi.
Wykonane usługi powinny być potwierdzone fakturą. Obowiązek podatkowy powstanie z chwilą wystawienia faktury, nie później jednak niż w 7. dniu, licząc od dnia wykonania usługi. Natomiast gdy przed wykonaniem usługi otrzymują Państwo część należności, w szczególności: przedpłatę, zaliczkę, zadatek, ratę – obowiązek podatkowy powstaje z chwilą jej otrzymania w tej części.
Ponieważ tego rodzaju czynności nie są wymienione ani w załączniku nr 3 (jako opodatkowane stawką 7%), ani w załączniku nr 4 (wykaz usług zwolnionych od podatku), na wystawianych fakturach należy wykazać stawkę 22% VAT. Trzeba jednak zauważyć, że czynność przeniesienia prawa do kontraktu z NFZ będzie najprawdopodobniej uznana za prawnie nieskuteczną. Faktura stwierdzająca czynność, która nie została dokonana, nie stanowi podstawy do odliczenia VAT naliczonego (§ 14 ust. 1 pkt 4 lit. a) rozporządzenia MF z 27 kwietnia 2004 r.).
• art. 5, art. 8, art. 19 ust. 4 i 11, art. 41 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług – Dz.U. Nr 54, poz. 535
• § 14 rozporządzenia Ministra Finansów z 27 kwietnia 2004 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług – Dz.U. Nr 97, poz. 970; zm. Dz.U. z 2004 r. Nr 145, poz. 1541
Barbara Molska
prawnik, specjalista z zakresu podatku VAT


reklama

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

IESE Business School

Informacje o IESE

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »