| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Porady prawne > Finansowanie przez zakład pracy talonów obiadowych dla pracowników

Finansowanie przez zakład pracy talonów obiadowych dla pracowników

Zgodnie z obowiązującym regulaminem pracy bank spółdzielczy dofinansowuje swoim pracownikom talony na obiady w określonych kwotowo granicach. Obecnie pracownicy otrzymują miesięcznie talony o wartości 120 zł (przy czym pracownik płaci 43 zł, a zakład pracy finansuje 77 zł). Płatność za talony następuje po wystawieniu faktury VAT. Jak traktować te talony i ich dofinansowanie z punktu widzenia podatków dochodowych?

Tego rodzaju świadczenia ponoszone przez zakład pracy na rzecz zatrudnionych osób stanowią po stronie pracownika przychód ze stosunku pracy. Przepisy definiują bowiem przychód ze stosunku pracy jako m.in. wartość świadczeń częściowo odpłatnych otrzymywanych przez pracownika (art. 12 ust. 1 updof). Z kolei ustawa zwalnia od podatku dochodowego wartość otrzymanych przez pracownika bonów, talonów, kuponów lub innych dowodów uprawniających do uzyskania na ich podstawie posiłków, artykułów spożywczych lub napojów bezalkoholowych, jednak tylko w sytuacji, gdy na pracodawcy ciąży obowiązek zapewnienia odpowiednich posiłków lub napojów wynikający z przepisów o bezpieczeństwie i higienie pracy, a nie ma możliwości wydania pracownikom tych posiłków, artykułów spożywczych lub napojów w miejscu pracy (art. 21 ust. 1 pkt 11b updof).
Ponieważ w opisanej sytuacji obowiązek ten nie wynika z przepisów bhp, lecz z regulaminu pracy banku, nie może być mowy o zwolnieniu z podatku. Artykuł 11 ust. 2b updof określa przy tym podstawę opodatkowania jako różnicę między wartością świadczenia a odpłatnością ponoszoną przez pracownika. W tym przypadku jest to różnica między wartością talonu obiadowego a częścią finansowaną przez pracownika, czyli kwota 77 zł (120 zł – 43 zł).
Zwolnieniu z podatku od osób fizycznych podlega wartość talonów na posiłki pod warunkiem, że obowiązek zapewnienia posiłków wynika z przepisów bhp.
Przychód ze stosunku pracy stanowi, co do zasady, podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne. Jednak na mocy § 2 ust. 1 pkt 11 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z 18 grudnia 1998 r. w sprawie szczegółowych zasad ustalania podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe z podstawy wymiaru składek została wyłączona wartość finansowanych przez pracodawcę posiłków udostępnianych pracownikom do spożycia bez prawa do ekwiwalentu z tego tytułu – do wysokości nieprzekraczającej miesięcznie kwoty 190 zł. Jednocześnie zgodnie z art. 81 ust. 1 ustawy z 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych przychody wyłączone z podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne na podstawie rozporządzenia z 18 grudnia 1998 r. nie stanowią podstawy wymiaru składek na ubezpieczenie zdrowotne.
Przychodu z tytułu finansowania posiłków nie uwzględnia się w podstawie wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne i ubezpieczenie zdrowotne do kwoty 190 zł miesięcznie.
reklama

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Agnieszka Kietlińska

Doradca podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »