| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Porady prawne > Najem składników majątku przez podatnika opodatkowanego w formie ryczałtu

Najem składników majątku przez podatnika opodatkowanego w formie ryczałtu

Prowadzę działalność gospodarczą opodatkowaną w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych. Czy w razie wynajęcia przeze mnie kontrahentowi części składników majątku związanych z prowadzeniem tej działalności (m.in. wyposażenia biurowego) przychody z tego tytułu również mogą być opodatkowane w formie ryczałtu? Jaką stawkę należy wówczas zastosować?

Zgodnie z art. 6 ust. 1 ustawy z 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne, opodatkowaniu ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych podlegają przychody osób fizycznych z pozarolniczej działalności gospodarczej, o których mowa w art. 14 ustawy o p.d.o.f., w tym również, gdy działalność ta jest prowadzona w formie spółki cywilnej osób fizycznych lub spółki jawnej osób fizycznych. Stosownie do art. 14 ust. 2 pkt 11 ustawy o p.d.o.f. przychodem z działalności gospodarczej są także przychody z najmu, podnajmu, dzierżawy, poddzierżawy oraz z innych umów o podobnym charakterze, składników majątku związanych z działalnością gospodarczą. W myśl art. 12 ust. 1 pkt 3 lit. i ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym, przychody te opodatkowane są stawką ryczałtu w wysokości 8,5 proc. – z wyłączeniem jednak przychodów z wynajmu samochodów osobowych i pozostałych środków transportu, które zgodnie z art. 12 ust. 1 pkt 2 lit. g tej ustawy opodatkowane są stawką w wysokości 17 proc.
Należy także zwrócić uwagę, że zgodnie z art. 8 ust. 1 pkt 3 lit. e ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym, przepisów powyższej ustawy nie stosuje się w przypadku świadczenia usług wymienionych w załączniku nr 2 do tej ustawy, to jest m.in. usług w zakresie wynajmowania nieruchomości na własny rachunek (wyłączenie to nie dotyczy przychodów uzyskiwanych z tytułu najmu, jeżeli umowy te nie są zawierane w ramach prowadzonej działalności gospodarczej). Z tego względu osiąganie przychodów z tytułu umów najmu nieruchomości, zawieranych w ramach prowadzonej działalności gospodarczej, wyklucza opodatkowanie w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych (tak też pismo MF z 31 grudnia 2004 r., nr PB2/MM-033-0297-1164/04).
Weronika Ruszkowska
Podstawa prawna:
art. 6 ust. 1, art. 12 ust. 1 pkt 3 lit. i oraz art. 12 ust. 1 pkt 2 lit. g ustawy z 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz.U. Nr 144, poz. 930 z późn.zm.),
art. 14 ust. 2 pkt 11 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (j.t. Dz.U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z późn.zm.).


reklama

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Aleksandra Kałła

Ekspert podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »