| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Porady prawne > Jak rozliczyć podatek od umów leasingu samochodów zawartych po 1 czerwca br.

Jak rozliczyć podatek od umów leasingu samochodów zawartych po 1 czerwca br.

5 czerwca br. podpisaliśmy umowę leasingową na samochód, który obecnie spełnia wymogi wzoru Lisaka dotyczące ładowności. Czy po 22 sierpnia, kiedy zaczną obowiązywać zmienione przepisy ustawy o VAT, również będziemy mogli odliczać podatek od rat leasingowych w pełnej wysokości?

1 czerwca br. weszła w życie nowelizacja ustawy o podatku od towarów i usług. Jednak przepisy dotyczące zasad rozliczania podatku naliczonego z tytułu nabycia samochodów zaczną obowiązywać od 22 sierpnia br., czyli po upływie 90 dni od dnia ogłoszenia nowelizacji do ustawy. Przepisy dotyczące odliczania podatku VAT od rat leasingowych wynikających z umów leasingowych samochodów również będą obowiązywały od 22 sierpnia.
Z licznych pytań, które napływają od podatników wynika, że mają oni problem z określeniem, czy umowy leasingowe zawierane przez nich w tzw. okresie przejściowym, czyli od 1 czerwca do 22 sierpnia br., będą dawały prawo do pełnego odliczania VAT wynikającego z rat leasingowych czy też tylko częściowego – do wysokości 60% podatku.
Otóż analizując przepisy ustawy o VAT należy stwierdzić, że ustawodawca nie wprowadził żadnych przejściowych przepisów w tym zakresie. Można powiedzieć, że powstała pewnego rodzaju luka.
Jak wspominaliśmy, znowelizowany art. 86 ustawy o VAT zacznie obowiązywać od 22 sierpnia br. Zgodnie z jego brzmieniem prawo do pełnego odliczenia podatku naliczonego wynikającego z faktury nabycia samochodu mają tylko ci podatnicy, którzy nabyli samochód o masie całkowitej przekraczającej 3,5 tony. Natomiast w przypadku nabycia samochodów osobowych oraz innych pojazdów samochodowych o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 tony kwotę podatku naliczonego stanowi 60% kwoty podatku określonej w fakturze lub kwoty podatku należnego z tytułu wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów lub kwoty podatku należnego od dostawy towarów, dla której podatnikiem jest ich nabywca – nie więcej jednak niż 6000 zł.
Od 22 sierpnia br. podatnicy, którzy nabędą samochód o masie całkowitej przekraczającej 3,5 tony, będą mogli odliczyć 100% podatku z faktury.
Takie same zasady obowiązują podatników użytkujących samochody osobowe oraz inne pojazdy samochodowe na podstawie umowy najmu, dzierżawy, leasingu lub innej umowy o podobnym charakterze. Jeśli masa całkowita nie przekracza 3,5 tony, kwotę podatku naliczonego stanowi 60% kwoty podatku naliczonego od czynszu (raty) lub innych płatności wynikających z zawartej umowy, udokumentowanych fakturą. Suma kwot w całym okresie użytkowania samochodów i pojazdów, dotycząca jednego samochodu lub pojazdu, nie może jednak przekroczyć 6000 zł.
W przypadku Czytelnika sytuacja jest o tyle skomplikowana, że w momencie kiedy podpisywał on umowę leasingu samochodu, tj. 5 czerwca, obowiązywały stare przepisy ustawy. Samochód, który jest przedmiotem leasingu, spełniał wymogi ładowności określone wzorem Lisaka, który przestanie obowiązywać od 22 sierpnia. Czytelnik ma zatem prawo do odliczania w pełnej wysokości kwot podatku naliczonego od rat leasingowych, ale tylko do 21 sierpnia, ponieważ od 22 sierpnia będzie mógł odliczyć już tylko 60% naliczonego podatku, a łączna wartość odliczenia w całym okresie trwania umowy nie może przekroczyć kwoty 6000 zł.
reklama

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Meritus

Meritus Systemy Informatyczne Sp. z o.o. jest kontynuatorem działalności firmy Meritus 2 Spółka Jawna, działającej od 1990 r.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »