| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Porady prawne > Opodatkowanie należności licencyjnych przekazywanych za granicę

Opodatkowanie należności licencyjnych przekazywanych za granicę

Spółka z o.o. ma zapłacić swojemu kontrahentowi z Niemiec opłatę licencyjną. Czy powinna od niej pobierać i odprowadzać podatek?

Gdyby takiego certyfikatu nie uzyskano, wówczas należności te powinny być opodatkowane zgodnie z art. 21 ust. 1 pkt 1 updop, tj. według stawki 20%.
Zgodnie z art. 6 ustawy z 18 listopada 2004 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz o zmianie niektórych innych ustaw (Dz.U. Nr 254, poz. 2533) od 1 lipca 2005 r. do 30 czerwca 2009 r. podatek ten wynosi 10% przychodów. Obniżenie jednak tej stawki jest uzależnione od spełnienia łącznie warunków określonych w art. 21 ust. 3 updop. W zasadzie przepis ten nie będzie miał obecnie istotnego znaczenia dla licencji przekazywanych do Niemiec, ponieważ umowa przewiduje niższą, 5-procentową stawkę podatku pobieranego w Polsce, a dla zastosowania stawki 10% wymagane jest również posiadanie certyfikatu rezydencji, o czym stanowi art. 26 ust. 1c pkt 1 updop (zob. szczegółowo na ten temat w poprzednim numerze „Serwisu FK”).
Płatnik jest obowiązany przekazać kwoty podatku w terminie do 7. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym pobrano podatek, na rachunek urzędu skarbowego, którym kieruje naczelnik urzędu skarbowego właściwy w sprawach opodatkowania osób zagranicznych (art. 26 ust. 3 updop).
Płatnicy są obowiązani przesłać urzędowi skarbowemu deklarację o wysokości pobranego zryczałtowanego podatku dochodowego od podatników podatku dochodowego od osób prawnych niemających siedziby lub zarządu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej (CIT-10).
Ponadto są obowiązani przekazać podatnikowi w Niemczech oraz urzędowi skarbowemu informację o wysokości przychodu (dochodu) uzyskanego przez podatników podatku dochodowego od osób prawnych niemających siedziby lub zarządu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej (IFT-2/IFT-2R).
Na pisemny wniosek podatnika z Niemiec płatnik jest obowiązany do sporządzenia tej informacji i przesłania jej podatnikowi oraz urzędowi skarbowemu w terminie 14 dni od dnia złożenia tego wniosku.
Krzysztof Lis
Podstawy prawne
•  ustawa z 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych – j.t. Dz.U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654; ost.zm. Dz.U. z 2005 r. Nr 78, poz. 684
•  umowa z 14 maja 2003 r. między Rzecząpospolitą Polską a Republiką Federalną Niemiec w sprawie unikania podwójnego opodatkowania w zakresie podatków od dochodu i od majątku – Dz.U. z 2005 r. Nr 12 poz. 90


reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Artur Dawid Samek

radca prawny, ekspert z zakresu prawa pracy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »