| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Porady prawne > Czy cesja numeru telefonicznego na rzecz pracownika podlega opodatkowaniu VAT

Czy cesja numeru telefonicznego na rzecz pracownika podlega opodatkowaniu VAT

Centrala w Warszawie ma podpisaną umowę ramową, dotyczącą współpracy z jednym z operatorów sieci komórkowych. Część numerów przydzielona została do naszego Oddziału - i za użytkowanie tych numerów jesteśmy obciążani. W lutym centrala dokonała u operatora zmiany dwóch numerów abonenckich (z 601... na 605...). Jeden ze starych numerów stał się nieaktywny, w jego miejsce użytkujemy nowo przyznany numer, za który zapłaciliśmy 1 PLN za aktywację. Natomiast w czerwcu br. drugi ze starych numerów abonenckich, za zgodą naszej dyrekcji i operatora, przeszedł na prywatny numer jednego z naszych pracowników. Dokonano cesji numeru z Oddziału na osobę fizyczną. W to miejsce Oddział użytkuje nowo przyznany numer, za który zapłaciliśmy 1 PLN za aktywację. Czy cesja, o której mowa, jest opodatkowana podatkiem VAT? Jeżeli tak, to jaka kwota powinna być podstawą?

Opisaną cesję należy uznać za podlegające opodatkowaniu nieodpłatne świadczenie usługi na rzecz pracownika.
 
Z treści pytania nie wynika, że przedmiotowa cesja numeru na rzecz pracownika była odpłatna. Zatem, opodatkowanie tej czynności należy rozważać w kontekście przepisu art. 8 ust. 2 ustawy o podatku od towarów i usług. Przepis ten przewiduje opodatkowanie nieodpłatnego świadczenia usług (przedmiotową cesję należy uznać za świadczenie usługi) na cele niezwiązane z prowadzeniem przedsiębiorstwa przez podatnika. Przy czym, warunkiem opodatkowania jest, aby podatnikowi przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przy nabyciu towarów i usług związanych z tymi usługami, w całości lub w części. Wtedy traktuje się tę czynność jak odpłatne świadczenie usług.
Nie ulega wątpliwości, iż w omawianej sytuacji spełniony jest warunek świadczenia usługi na cele niezwiązane z prowadzeniem przedsiębiorstwa przez podatnika. Spełniony jest również drugi z warunków – nabycie przedmiotowego numeru odbyło się na podstawie umowy ramowej, czego efektem było świadczenie usługi na rzecz centrali przez operatora. Podatek naliczony, związany z nabyciem takiej usługi, został przez centralę z pewnością odliczony. A zatem, przedmiotowa cesja podlega opodatkowaniu jako nieodpłatne świadczenie usług.
Podstawą opodatkowania jest w takim przypadku poniesiony przez Państwa koszt świadczenia (art. 29 ust. 12 ustawy). Niestety, przepisy nie przewidują sposobu ustalenia takiego kosztu. Często więc podatnikom pozostaje oszacowanie takiego kosztu. Niejednokrotnie jest to jednak bardzo trudne, czego przykładem jest omawiana sytuacja. Przy ustalaniu kosztu świadczenia powinni Państwo wziąć pod uwagę wszelkie koszty poniesione w związku z zawarciem umowy ramowej – i na tej podstawie ustalić koszt nabycia numeru będącego przedmiotem cesji.
• art. 8 ust. 2 oraz art. 29 ust. 12 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług – Dz.U. Nr 54, poz. 535; ost.zm. Dz.U. z 2005 r. Nr 90, poz. 756
Tomasz Krywan
konsultant podatkowy


reklama

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Edustacja.pl

Portal szkoleniowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »