| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Porady prawne > Uczestnictwo w targach

Uczestnictwo w targach

Czy istnieje możliwość zaliczenia w ciężar kosztów uzyskania przychodów wydatków poniesionych w związku z uczestnictwem w targach poznańskich, takich jak: koszty związane z przygotowaniem stoiska, opłaty za reklamę w katalogu targów, opłatę za stanowisko wystawiennicze, koszty noclegów pracowników obsługujących stoisko?

Tak, istnieje taka możliwość.
Pojęcia reprezentacji i reklamy nie zostały zdefiniowane ani w ustawach o podatkach dochodowych, ani też w aktach wykonawczych wydanych na podstawie zawartych w nich delegacji. Słownik języka polskiego określa, że reklama jest to rozpowszechnianie informacji o towarach i ich zaletach, wartości, miejscach i możliwościach nabycia, chwalenie kogoś, zalecanie czegoś. Ogólnie zatem ujmując, celem reklamy jest przekazanie informacji o towarach (usługach), nakłanianie potencjalnych klientów do ich nabycia. Uczestnictwo w targach spełnia zatem przesłanki uznania tego typu działalności za reklamową. Jako że targi poznańskie są imprezą masową, wydatki związane z organizacją i prowadzeniem stoiska będą stanowić zasadniczo reklamę publiczną i będą mogły zostać zaliczone do kosztów uzyskania przychodów w pełnej wysokości. Jednak należy zaznaczyć, iż w ramach targów poznańskich mogą pojawić się czynności, które reklamą publiczną już nie są. Na przykład, jeżeli podczas trwania targów przedstawiciele Pani firmy nawiążą relacje z potencjalnym klientem, którego następnie zaproszą na lunch, by omówić szczegóły współpracy, koszty związane z takim lunchem będą stanowić limitowaną podatkowo reprezentację. Trzeba więc podkreślić, iż poszczególne wydatki należy analizować indywidualnie.
PODSTAWA PRAWNA:
• art. 22 ust. 1 w zw. z art. 23 ust. 1 pkt 23 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz.U. z 2000 r. nr 14, poz. 176 z późn. zm.).
Dominika Dragan-Berestecka i Ewa Błaszczak


reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

opti.pl

Księgowość online

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK