| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Porady prawne > Opodatkowanie dywidendy

Opodatkowanie dywidendy

Czy dywidenda wypłacona przez spółkę zależną spółce dominującej jest wolna od podatku, gdy okres 2-letniego posiadania udziałów upływa po dniu uzyskania dochodów z tytułu dywidendy? - Marian S. z Warszawy

Tak.
Zwolnienie od podatku u źródła dywidend wypłacanych do krajów UE zostało wprowadzone do ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych w związku z koniecznością implementacji postanowień Dyrektywy Rady Unii Europejskiej 90/435/EWG, dotyczącej wspólnego systemu opodatkowania stosowanego w przypadku spółek dominujących i spółek zależnych różnych państw członkowskich. Należy podkreślić, iż sama dyrektywa nie precyzuje, jak należy rozumieć dwuletni okres utrzymywania udziałów kwalifikujących spółki jako dominujące i zależne. Kwestia ta budziła wątpliwości i była przedmiotem orzeczenia Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości, który dopuścił możliwość upływu 2-letniego okresu już po wypłacie dywidendy.
Polski ustawodawca, uznając rolę orzecznictwa ETS w interpretacji celu dyrektyw, uwzględnił pogląd ETS. W sposób niebudzący wątpliwości stwierdził, iż ze zwolnienia dywidend z podatku u źródła korzysta spółka dominująca również w przypadku, gdy okres dwuletniego posiadania udziałów (akcji) upływa po dniu uzyskania dochodów z tytułu dywidendy. Przepisy zawierają jednak zastrzeżenie, iż w przypadku niedotrzymania warunku posiadania udziałów (akcji) przez dwa lata w określonej wysokości spółka, która uzyskała dywidendę, jest obowiązana do zapłaty należnego podatku wraz z odsetkami za zwłokę. Odsetki naliczane będą od następnego dnia po upływie terminu do zapłaty podatku.
PODSTAWA PRAWNA:
• art. 22 ust. 4–4b ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t.j. Dz.U. z 2000 r. nr 54, poz. 654 z późn. zm.).
Dominika Dragan-Berestecka i Ewa Błaszczak


reklama

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Edustacja.pl

Portal szkoleniowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »