| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Porady prawne > Jak zaksięgować zakup usług podwykonawców związanych z wykonaniem usługi głównej

Jak zaksięgować zakup usług podwykonawców związanych z wykonaniem usługi głównej

Nasza firma zajmuje się naprawą rozbitych samochodów. Wykonuje w ramach swej działalności odbudowę tych samochodów (usługa blacharsko-lakiernicza). Zlecamy innej firmie wykonanie geometrii kół, napełnienie lub naprawę klimatyzacji, naprawę np. chłodnicy - firma nie zatrudnia mechaników i nie posiada odpowiednich urządzeń do tego typu napraw. Za wymienione usługi faktury wystawiane są na naszą firmę. Czy ponoszone koszty można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodu w kolumnie 14 księgi - pozostałe wydatki? Czy raczej księgować je w kolumnie 10 księgi? Faktura sprzedaży wystawiana jest ogólnie na usługę blacharsko-lakierniczą, materiały (bez wyszczególniania wymienionych usług). Jak postępować z tego typu wydatkami? Czy powinny one być ujmowane również na fakturze sprzedaży?

Zakupione usługi naprawy mechanicznej pojazdów należy ewidencjonować w kolumnie 14 księgi – pozostałe wydatki. Usług tych nie należy wyszczególniać w fakturze potwierdzającej sprzedaż usług blacharsko-lakierniczych wystawianej przez podatnika.
W kolumnie 10 księgi przychodów i rozchodów ewidencjonujemy zakup towarów handlowych i materiałów. Zakupione usługi nie są ani towarami handlowymi, ani też materiałami. Rzecz jasna ich zakup wpływa na cenę świadczonych przez podatnika usług blacharsko-lakierniczych, tak jak każdy koszt związany ze świadczeniem tych usług, ale nie należy ich kwalifikować jako zakupu towarów handlowych lub materiałów. Kolumna 14 księgi jest kolumną, w której miejsce znajdą różnego rodzaju koszty. W punkcie 14 objaśnień do podatkowej księgi przychodów i rozchodów wymienione są rozmaite wydatki, które ujmiemy w tej kolumnie. Wyliczenie tam zawarte jest jednak katalogiem otwartym, co oznacza, że w kolumnie 14 księgi ujmiemy również niewymienione w objaśnieniach wydatki, które nie kwalifikują się do ujęcia w innych kolumnach księgi, ale mogą być uznane za koszt uzyskania przychodu. Zakupionych usług nie należy również wyszczególniać w fakturze potwierdzającej sprzedaż usług blacharsko-lakierniczych wystawianej przez podatnika. Przedmiotem działalności podatnika jest świadczenie usług napraw nadwozia i lakierowania, a nie napraw mechanicznych pojazdów. Na fakturze wystawionej przez podatnika mają się znaleźć usługi świadczone przez podatnika, a nie usługi przez niego zakupione.
• pkt 14 objaśnień do rozporządzenia Ministra Finansów z 26 sierpnia 2003 r. w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów – Dz.U. Nr 152, poz. 1475; ost.zm. Dz.U. z 2004 r. Nr 282, poz. 2807
Grzegorz Ziółkowski
specjalista w zakresie podatku dochodowego


Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

FC NIKMARK

Agencja Marketingowa

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK