| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Porady prawne > Kiedy rozliczyć koszty związane z usunięciem szkody powstałej w roku ubiegłym

Kiedy rozliczyć koszty związane z usunięciem szkody powstałej w roku ubiegłym

Do którego roku należy zaliczyć koszty poniesione w 2005 r. dotyczące usunięcia szkody powstałej w 2004 r.? Odszkodowanie otrzymano w 2004 r.

Wydatki dotyczące usunięcia szkody należy zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów 2005 r. do kolumny 14 pkpir.
Zgodnie z obowiązującymi przepisami odszkodowanie za szkodę, która dotyczy składnika majątku wykorzystywanego w prowadzonej działalności gospodarczej, jest przychodem w momencie jego otrzymania. Czytelnik otrzymał odszkodowanie w 2004 r. i w tym roku zaksięguje je do przychodów do kolumny 8 pkpir.
Natomiast jeśli chodzi o koszty, przypomnijmy, że podatnik, który prowadzi księgę przychodów i rozchodów, ma do wyboru dwie metody rozliczania kosztów uzyskania przychodów. Pierwsza z nich to metoda „kasowa”, w której wydatek staje się kosztem uzyskania przychodów w momencie jego poniesienia. Druga – „memoriałowa” – polega na zaliczaniu poniesionych wydatków do kosztów uzyskania przychodów w roku, którego dotyczą, czyli w którym powstały przychody z nimi związane. W przypadku gdy zarachowanie ich do roku podatkowego, którego dotyczą, nie jest możliwe lub nie da się ich powiązać z konkretnymi przychodami, należy zaksięgować je w momencie poniesienia.
W omawianym przypadku, bez względu na metodę, koszt usunięcia szkody powinien być zaksięgowany do kolumny 14 pkpir w momencie, kiedy powstał, czyli w 2005 roku. Jeśli Czytelnik stosuje metodę „kasową”, wydatki na naprawę zostały faktycznie poniesione w 2005 roku i w tym roku należy zaliczyć je do kosztów uzyskania przychodów. Natomiast jeśli wykorzystuje metodę memoriałową, to ze względu na fakt, iż nie da się omawianych wydatków przyporządkować konkretnym przychodom (przychód z odszkodowania nie jest tu oczekiwanym efektem prowadzonej działalności, jest tylko skutkiem pewnym nieprzewidzianych zdarzeń), również będą stanowiły koszt w roku 2005, czyli wtedy, kiedy powstały.
• art. 14 ust. 2 pkt 12, art. 22 ust. 4–6 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych – j.t. Dz.U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176; ost.zm. Dz.U. z 2005 r. Nr 90, poz. 757
Katarzyna Okuniewska
specjalista w zakresie księgowości, ekonomista


reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Stanisław Trzeciak

Radca prawny (prawo Białorusi), aplikant radcowski OIRP Lublin

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK