| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Porady prawne > Jak opodatkować wykonany w Polsce montaż systemów antykradzieżowych

Jak opodatkować wykonany w Polsce montaż systemów antykradzieżowych

Jesteśmy firmą zarejestrowaną jako podatnik VAT UE. Firma ze Szwecji będąca podatnikiem VAT UE zamówiła w naszej firmie montaż systemów antykradzieżowych (bramki antykradzieżowe, dezaktywatory). Usługa ta została wykonana na terytorium Polski, a jej nabywcą jest firma szwedzka. Proszę o informacje, w jaki sposób należy opodatkować wykonaną usługę?

W przypadku wykonania usług związanych z nieruchomością położoną w Polsce na rzecz odbiorcy szwedzkiego podlegają one opodatkowaniu w Polsce, zgodnie z zasadami polskiego prawa. Wykonawca powinien wystawić fakturę na ogólnych zasadach, tj. zawierającą określone przepisami dane.
 
Z pytania wynika, że wykonane usługi montażu systemów antykradzieżowych można zaliczyć do usług związanych z nieruchomościami. W przypadku takich usług miejscem ich świadczenia jest miejsce położenia nieruchomości. W art. 27 ust. 2 pkt 1 ustawy o VAT nie określono precyzyjnego wykazu usług związanych z nieruchomościami, wskazując jedynie, że chodzi tu również o usługi świadczone przez rzeczoznawców majątkowych i pośredników w obrocie nieruchomościami oraz usługi przygotowywania i koordynowania prac budowlanych, takie jak usługi architektów i nadzoru budowlanego. Stosując przytoczony wcześniej sposób ustalania miejsca świadczenia usług, należy pamiętać, że usługa powinna być związana z konkretną nieruchomością, zidentyfikowaną np. adresem.
Jeśli więc, jak wskazano w pytaniu, usługa została wykonana w Polsce, należy założyć, że nieruchomość, której dotyczą wskazane w pytaniu usługi, położona jest również w Polsce. W związku z tym usługi te powinny zostać opodatkowane zgodnie z przepisami polskiej ustawy o VAT.
W takiej sytuacji podatnik powinien wystawić fakturę na ogólnych zasadach, tj. zawierającą m.in. dane dotyczące usługodawcy i usługobiorcy, datę wykonania i rodzaj usługi, wartość wykonanych usług, stawkę VAT, a także sumy wartości wykonanych usług netto i brutto oraz wartości podatku.
WAŻNE!
Usługi związane z nieruchomościami są opodatkowane w kraju, w którym położona jest nieruchomość.
•  art. 27 ust. 2 pkt 1 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług – Dz.U. Nr 54, poz. 535; ost.zm. Dz.U. z 2005 r. Nr 90, poz. 756
Adam Pawłowski
specjalista w zakresie VAT


Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

HADY KANCELARIA PRAWA GOSPODARCZEGO I PRAWA PRACY

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK