| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Porady prawne > Jak opodatkować wykonany w Polsce montaż systemów antykradzieżowych

Jak opodatkować wykonany w Polsce montaż systemów antykradzieżowych

Jesteśmy firmą zarejestrowaną jako podatnik VAT UE. Firma ze Szwecji będąca podatnikiem VAT UE zamówiła w naszej firmie montaż systemów antykradzieżowych (bramki antykradzieżowe, dezaktywatory). Usługa ta została wykonana na terytorium Polski, a jej nabywcą jest firma szwedzka. Proszę o informacje, w jaki sposób należy opodatkować wykonaną usługę?

W przypadku wykonania usług związanych z nieruchomością położoną w Polsce na rzecz odbiorcy szwedzkiego podlegają one opodatkowaniu w Polsce, zgodnie z zasadami polskiego prawa. Wykonawca powinien wystawić fakturę na ogólnych zasadach, tj. zawierającą określone przepisami dane.
 
Z pytania wynika, że wykonane usługi montażu systemów antykradzieżowych można zaliczyć do usług związanych z nieruchomościami. W przypadku takich usług miejscem ich świadczenia jest miejsce położenia nieruchomości. W art. 27 ust. 2 pkt 1 ustawy o VAT nie określono precyzyjnego wykazu usług związanych z nieruchomościami, wskazując jedynie, że chodzi tu również o usługi świadczone przez rzeczoznawców majątkowych i pośredników w obrocie nieruchomościami oraz usługi przygotowywania i koordynowania prac budowlanych, takie jak usługi architektów i nadzoru budowlanego. Stosując przytoczony wcześniej sposób ustalania miejsca świadczenia usług, należy pamiętać, że usługa powinna być związana z konkretną nieruchomością, zidentyfikowaną np. adresem.
Jeśli więc, jak wskazano w pytaniu, usługa została wykonana w Polsce, należy założyć, że nieruchomość, której dotyczą wskazane w pytaniu usługi, położona jest również w Polsce. W związku z tym usługi te powinny zostać opodatkowane zgodnie z przepisami polskiej ustawy o VAT.
W takiej sytuacji podatnik powinien wystawić fakturę na ogólnych zasadach, tj. zawierającą m.in. dane dotyczące usługodawcy i usługobiorcy, datę wykonania i rodzaj usługi, wartość wykonanych usług, stawkę VAT, a także sumy wartości wykonanych usług netto i brutto oraz wartości podatku.
WAŻNE!
Usługi związane z nieruchomościami są opodatkowane w kraju, w którym położona jest nieruchomość.
•  art. 27 ust. 2 pkt 1 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług – Dz.U. Nr 54, poz. 535; ost.zm. Dz.U. z 2005 r. Nr 90, poz. 756
Adam Pawłowski
specjalista w zakresie VAT


reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Rafał Jankowski

Przedsiębiorca, Partner Zarządzający Cafe Finance

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK