| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Porady prawne > Czy można odliczyć podatek od zakupów sfinansowanych z dotacji z urzędu pracy

Czy można odliczyć podatek od zakupów sfinansowanych z dotacji z urzędu pracy

Otrzymałam dotację z urzędu pracy na rozpoczęcie działalności. Sfinansowane z niej zostały towary handlowe. Czy VAT naliczony z faktur zakupu podlega odliczeniu?

Tak, może Pani odliczyć podatek z wymienionych w pytaniu faktur.
 
Środki na rozpoczęcie działalności gospodarczej przyznawane są przez urząd pracy w oparciu o przepisy rozporządzenia Ministra Gospodarki i Pracy z 31 sierpnia 2004 r. w sprawie warunków i trybu refundacji ze środków Funduszu Pracy kosztów wyposażenia i doposażenia stanowiska pracy dla skierowanego bezrobotnego, przyznawania bezrobotnemu środków na podjęcie działalności gospodarczej i refundowania kosztów pomocy prawnej, konsultacji i doradztwa oraz wymiaru dopuszczalnej pomocy (Dz.U. Nr 196, poz. 2018). Środki takie nie są zwolnione od podatku dochodowego od osób fizycznych, lecz pobór podatku od tych środków został zaniechany na mocy rozporządzenia Ministra Finansów z 25 kwietnia 2005 r. w sprawie zaniechania poboru podatku dochodowego od osób fizycznych od niektórych dochodów (przychodów) (Dz.U. Nr 70, poz. 630).
Jednocześnie wydatki na zakup towarów handlowych sfinansowane z takich środków stanowią koszt uzyskania przychodu na zasadach ogólnych (por. pismo Naczelnika II Urzędu Skarbowego w Białymstoku z 28 grudnia 2004 r., nr IIUSpbIA/1/413/68/04/BB, publ. www.mf.gov.pl). Możliwość zaliczenia takich wydatków do kosztów uzyskania przychodu powoduje, że brzmienie art. 88 ust. 1 pkt 2 ustawy o podatku od towarów i usług nie stanowi przeszkody w odliczeniu podatku naliczonego przy nabyciu przedmiotowych towarów. A zatem jeśli ich nabycie nastąpiło w związku z wykonywaną działalnością opodatkowaną podatkiem VAT, może Pani odliczyć podatek naliczony przy nabyciu towarów za środki z przedmiotowej dotacji.
•  art. 86 ust. 1 oraz art. 88 ust. 1 pkt 2 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług – Dz.U. Nr 54, poz. 535; ost.zm. Dz.U. z 2005 r. Nr 90, poz. 756
Tomasz Krywan
konsultant podatkowy


reklama

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Anna Sosnowska Kancelaria Radcy Prawnego

radca prawny, ekspert prawa pracy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »