| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Porady prawne > Zaświadczenie o zaległościach podatkowych zbywcy

Zaświadczenie o zaległościach podatkowych zbywcy

Znajomy zaproponował mi kupno linii technologicznej do przeróbki owoców i warzyw. Chciałbym się jednak dowiedzieć, czy na moim kontrahencie nie ciążą jakieś zaległości podatkowe. Czy jest możliwe uzyskanie takiej informacji?

Tak. W myśl art. 112 ordynacji podatkowej nabywca przedsiębiorstwa, jego zorganizowanej części oraz składników majątku związanego z prowadzoną działalnością, jeżeli ich wartość w dniu zbycia wynosi co najmniej 15 tys. zł, odpowiada całym swoim majątkiem solidarnie z podatnikiem za powstałe do dnia nabycia zaległości podatkowe związane z prowadzoną działalnością gospodarczą.
W opisanym stanie czytelnik może uzyskać zaświadczenie o zaległościach ciążących na zbywającym. Zgodnie z art. 306g ordynacji podatkowej organy podatkowe, za zgodą zbywającego, wydają na wniosek nabywcy, o których mowa w art. 112 § 1 ordynacji podatkowej, zaświadczenie o wysokości zaległości podatkowych zbywającego.
W wydanym zaświadczeniu organ podatkowy określa wysokość zaległości podatkowych zbywającego na dzień wydania zaświadczenia.
Agnieszka Działocha-Świetlikowska
Podstawa prawna:
art. 112 oraz art. 306g ustawy z 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (Dz.U. Nr 137, poz. 926 z późn.zm.).


Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

SANPRO

Doradztwo personalne, rekrutacja, organizacja zatrudnienia

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK