| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Porady prawne > Jak wybrać najlepszego konsultanta dla przedsiębiorstwa

Jak wybrać najlepszego konsultanta dla przedsiębiorstwa

Pracuję na stanowisku głównego księgowego w małym przedsiębiorstwie handlowym. W naszej firmie dużo mówi się o podnoszeniu efektywności działań, racjonalizacji kosztów itd. W związku z tym polecono mi zatrudnienie zewnętrznego konsultanta, który ma w sposób obiektywny przyjrzeć się naszej firmie i zaproponować konkretne rozwiązania. Na jakie elementy powinienem szczególnie zwracać uwagę przy wyborze konsultanta? Nie ukrywam, iż cena również stanowi dla nas istotny wyznacznik, gdyż nie stać nas na drogie doradztwo.

Branie pod uwagę wyłącznie ceny zatrudnienia zewnętrznego konsultanta najczęściej nie jest zbyt dobrym wyznacznikiem przy analizie różnych ofert firm doradczych. Choć nie da się ukryć, iż dla małych przedsiębiorstw pieniądze są bardzo istotnym ograniczeniem.
W takiej sytuacji należy się zastanowić, czy nie warto (zamiast zatrudniania dużej firmy konsultingowej) powierzyć doradztwo niezależnemu konsultantowi – specjaliście w dziedzinie badania efektywności i monitoringu kosztów. Trzeba jednak pamiętać, iż musi to być konsultant z dużym doświadczeniem branżowym lub doświadczeniem w realizacji podobnych zleceń w przeszłości. Często właśnie taki konsultant może okazać się lepszym i efektywniejszym rozwiązaniem dla przedsiębiorstwa. Łatwiej i szybciej angażując się w jego działalność operacyjną może szerzej i głębiej poznawać specyfikę działania przedsiębiorstwa i dopasowywać rekomendacje do dynamicznie zmieniających się realiów rynkowych.
Najogólniej rzecz biorąc, wybór zewnętrznego doradcy dla przedsiębiorstwa powinien być każdorazowo analizowany pod kątem:
charakteru usługi, która ma być zrealizowana,
możliwości finansowych przedsiębiorstwa,
doświadczenia i renomy firmy konsultingowej (warto przy tym zażądać udokumentowania referencji od dotychczasowych jej klientów, u których były realizowane podobne zlecenia; jednocześnie warto szczegółowo przyjrzeć się doświadczeniu zawodowemu poszczególnych konsultantów i ich asystentów, to od nich przecież najwięcej zależy).
przewidywanego czasu realizacji usługi bądź przewidywanego czasu współpracy z firmą doradczą,
szacowanych dla przedsiębiorstwa efektów (zebrane od firm doradczych oferty powinny być zawsze analizowane pod kątem korzyści wynikających z prac konsultanta; w związku z tym tam, gdzie tylko to jest możliwe warto szacować relację kosztu usługi do oczekiwanego efektu),
terytorialności funkcjonowania firmy konsultingowej. W wyborze doradcy pomocny może być także fakt jego działania na danym terenie. Powoduje to zmniejszenie kosztów usługi z uwagi na niższe koszty dojazdów, diet, itp.
Na wyższym poziomie szczegółowości warto także przyglądać się jakości przygotowanej przez firmę konsultingową oferty (sposób prezentacji, zakres oferty, proponowany harmonogram oraz szczegółowy kosztorys prac, elastyczność).
Renata Woźniak
Specjalista z dziedziny finansów i zarządzania
odpowiadamy na pytania: www.infor.pl/pytaniasfk


Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Anna Ostaszewska

Radca prawny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK