| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Porady prawne > Pełnomocnictwa dla biur rachunkowych

Pełnomocnictwa dla biur rachunkowych

Prowadzę księgi rachunkowe dla kilku firm. Każda z nich upoważniła mnie do prowadzenia ich spraw w urzędzie skarbowym, gdzie złożyłam pełnomocnictwa. Czy w każdej sprawie, w jakiej biorę udział, powinnam mieć odrębne pełnomocnictwo? Jak wygląda kwestia opłaty skarbowej?

Pełnomocnictwa, które Pani posiada, są pełnomocnictwami rodzajowymi do prowadzenia spraw określonego rodzaju – występowania przed organami skarbowymi. Powinna Pani mieć jedno pełnomocnictwo dla każdej z firm złożone w urzędzie skarbowym. Pełnomocnictwa udzielane Pani przez obsługiwane firmy nie są pełnomocnictwami ogólnymi (do zwykłego zarządu), ale rodzajowymi, gdyż upoważniają do prowadzenia spraw określonego rodzaju (występowania w postępowaniu podatkowym).Wniosek taki wynika z analizy kodeksu cywilnego (por. art. 98 zd. drugie k.c.). Z kolei z ustawy o opłacie skarbowej wynika, iż pełnomocnictwo podlega opłacie skarbowej w wysokości 15 złotych.
Aleksander Stuglik
B. Żuradzka Kancelaria Prawna Sp. K., Katowice
Podstawa prawna:
art. 1 ust. 1 pkt 2 lit. a ustawy z 9 września 2000 r. o opłacie skarbowej (j.t. Dz.U. z 2004 r. Nr 253, poz. 2532 z późn.zm.).


reklama

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Kinga Węgiel

Prawnik

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »