| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Porady prawne > Czy istnieją faktury pro forma

Czy istnieją faktury pro forma

Czy nadal obowiązują faktury pro forma, czy może lepiej wystawiać rozliczenie finansowe lub specyfikację?

RADA
Mogą Państwo wystawić fakturę pro forma, rozliczenie finansowe lub specyfikację. Wystawienie tych dokumentów jest obojętne dla powstania obowiązku podatkowego w VAT.
UZASADNIENIE
Wystawienie faktury pro forma, rozliczenia finansowego oraz specyfikacji nie ma bezpośredniego wpływu na powstanie obowiązku podatkowego w podatku od towarów i usług. Podmioty gospodarcze wysyłają jednak te dokumenty swoim klientom w różnych celach.
Faktura pro forma jest wystawiana w celu uzyskania zaliczki lub przedpłaty. Może też pełnić rolę dokumentu potwierdzającego zamówienie.
Rozliczenie finansowe zwykle informuje o tym, w jaki sposób zostały lub będą wydane dane fundusze. Podatnicy dokonują np. rozliczenia VAT w deklaracji. Innym przykładem rozliczenia może być wystawienie faktury VAT, w której wartość obniżono o kwoty zaliczek potwierdzone fakturami zaliczkowymi.
Specyfikacja jest spisem rzeczy lub czynności. Może potwierdzać zamówienie klienta. Jej wystawienie jest wymagane w przypadku dokonywania wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów, jeżeli podatnik chce zastosować stawkę VAT w wysokości 0%.
WAŻNE!
Wymienione dokumenty nie są dokumentami księgowymi.
Dokumenty tego typu wystawiane są przez podmioty gospodarcze w Polsce i za granicą, a ich wystawianie nie jest w żaden sposób zabronione ani ograniczane prawnie.
•  art. 42 ust. 3 pkt 3, art. 99 ustawy z 11 maja 2004 r. o podatku od towarów i usług – Dz.U. Nr 54, poz. 535; ost.zm. Dz.U. z 2005 r. Nr 90, poz. 756
•  § 14 ust. 4 rozporządzenia Ministra Finansów z 25 maja 2005 r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku, wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług – Dz.U. Nr 95, poz. 798
Barbara Pyzel
specjalista w zakresie podatków


reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Inspektor Bhp Siedlce

ekspert z zakresu BHP

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK