| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Porady prawne > Czy można odliczyć VAT z faktury finansowanej z ZFRON

Czy można odliczyć VAT z faktury finansowanej z ZFRON

Zakupiono maszyny szwalnicze jako wyposażenie stanowiska osoby niepełnosprawnej. Faktura wystawiona została na spółdzielnię ZPCHR. Będzie pokryta z ZFRON jako indywidualny program rehabilitacyjny. Czy w tym można przypadku odliczyć VAT?

RADA
Tak, można odliczyć VAT na zasadach ogólnych. Nie ma znaczenia, że faktura została sfinansowana z ZFRON.
UZASADNIENIE
Jako ZPChr są Państwo zobowiązani utworzyć zakładowy fundusz rehabilitacji osób niepełnosprawnych (ZFRON). Środki funduszu rehabilitacji przeznaczane są na finansowanie rehabilitacji zawodowej, społecznej i leczniczej oraz ubezpieczenie osób niepełnosprawnych, zgodnie z zakładowym regulaminem wykorzystania tych środków.
Żaden przepis ustawy o VAT nie przewiduje ograniczeń w odliczeniu VAT z faktury, za którą należność została sfinansowana z ZFRON. Nie będzie miał zastosowanie także art. 88 ust. 1 pkt 5 ustawy, który wprowadza zakaz odliczania VAT, gdy nabycie ich nastąpiło z darowizny lub nieodpłatnego świadczenia usług. W tym przypadku nie dochodzi do darowizny towarów. Sprzęt jest kupowany przez Państwa spółdzielnię, a tylko należność jest finansowana nie z własnych środków.
Dlatego o odliczeniu VAT będzie decydować:
• związek dokonanych zakupów ze sprzedażą opodatkowaną;
• możliwość zaliczenia poniesionych wydatków do kosztów uzyskania przychodów.
Ponieważ również przepisy w zakresie podatków dochodowych nie przewidują ograniczeń w możliwości zaliczenia poniesionych wydatków do kosztów uzyskania przychodów, gdy są finansowane z ZFRON, to w przypadku gdy poniesiony przez Państwa wydatek jest związany ze sprzedażą opodatkowaną, można odliczyć VAT.
Potwierdzają to również organy podatkowe. Między innymi w piśmie Drugiego Urzędu Skarbowego Łódź-Bałuty z 30 marca 2005 r. nr III-2/443-19/8622/05/PJ czytamy, że: zakład pracy chronionej poprzez prowadzenie działalności gospodarczej zapewnia rehabilitację zawodową osobom niepełnosprawnym. Zatem należy uznać, że w przypadku, gdy Spółdzielnia ze środków ZFRON nabywa usługi, towary lub środki trwałe dla celów poprawy warunków pracy i rehabilitacji osób niepełnosprawnych będących jej pracownikami, ma prawo do odliczenia podatku naliczonego wykazanego w otrzymanych fakturach.
• art. 86 ust. 1 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług – Dz.U. Nr 54, poz. 535; ost.zm. Dz.U. z 2005 r. Nr 90, poz. 756
Maria Dobrowolska
pracownik organów skarbowych,
prawnik


reklama

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

APRIL Polska Service sp. z o.o.

Multiagencja ubezpieczeniowa

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »