| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Porady prawne > Kiedy należy wystawić fakturę korygującą

Kiedy należy wystawić fakturę korygującą

Czy ustawa o VAT wymaga wystawienia faktury korygującej w odpowiednim terminie? Czy ma znaczenie, z jakiego powodu jest wystawiana faktura korygująca, np. z powodu reklamacji, pomyłki w cenie, rabatu? Czy ma znaczenie, czy jest to sprzedaż krajowa, WDT czy eksport? Czy sprzedawca może wystawić notę korygującą?

Nabywca otrzymujący fakturę korygującą jest obowiązany do zmniejszenia lub podwyższenia kwoty VAT naliczonego w rozliczeniu za miesiąc, w którym tę fakturę otrzymał.
ZAPAMIĘTAJ
W przepisach w zakresie podatku od towarów i usług brak jest regulacji dotyczących kwestii wystawiania tzw. zbiorczych faktur korygujących. Jeśli jednak sprzedawca wystawi fakturę korygującą, dokumentującą korektę więcej niż jednej faktury, wystawionej w danym miesiącu w związku z dostawą i/lub świadczeniem usług na rzecz jednego kontrahenta, skutki prawne takiej korekty będą takie same, jak w przypadku wystawienia kilku odrębnych faktur korygujących.
• § 16 i 17 rozporządzenia Ministra Finansów z 25 maja 2005 r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku, wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług – Dz.U. Nr 95, poz. 798
Zuzanna Socha
pracownik aparatu skarbowego,
specjalista w zakresie VAT


reklama

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Renata Świgońska

Prawnik, Tłumacz Przysięgły J. Angielskiego i J. Niemieckiego

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »