| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Porady prawne > Kiedy należy wystawić fakturę wewnętrzną

Kiedy należy wystawić fakturę wewnętrzną

Proszę o podanie, w jaki sposób zapisać w rejestrze VAT nabycie wewnątrzwspólnotowe. Z jaką datą należy wystawić fakturę wewnętrzną, w jakiej walucie, w jakiej stawce VAT, kto jest sprzedawcą i kto nabywcą?

Podstawą opodatkowania w fakturze wewnętrznej, czyli wartością nabycia netto jest kwota do zapłaty, wynikająca z faktury wystawionej przez sprzedawcę towarów.
Stawką VAT, właściwą przy opodatkowaniu WNT, jest stawka VAT obowiązująca dla krajowej dostawy danego rodzaju towarów.
Kwoty VAT na fakturze wewnętrznej należy wykazać w PLN, bez względu na to, w jakiej walucie określana jest kwota należności na fakturze wewnętrznej czy fakturze wystawionej przez sprzedawcę towarów będących przedmiotem WNT. Kwoty wyrażone w walucie obcej wykazywane na fakturze wewnętrznej przelicza się na PLN według bieżącego kursu średniego waluty obcej, ogłoszonego przez Narodowy Bank Polski na dzień wystawienia faktury.
Ustawa o podatku od towarów i usług nie wskazuje szczególnego terminu wystawienia faktur wewnętrznych. Odwołuje się jedynie do zasad przewidzianych dla normalnych faktur (najpóźniej 7 dnia od dnia wydania towarów). Z tym wyjątkiem, że można wystawić jedną fakturę dokumentującą wszystkie transakcje w danym okresie rozliczeniowym. Przyjmuje się jednak w praktyce, że faktura powinna być wystawiona nie później niż w okresie, kiedy powstał obowiązek podatkowy z tytułu wewnątrzwspólnotowego nabycia. Obowiązek podatkowy w WNT powstaje 15 dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym dokonano dostawy towaru będącego przedmiotem WNT. Jeśli jednak sprzedawca wystawił fakturę przed tym terminem, obowiązek podatkowy powstaje w dniu wystawienia tej faktury. W związku z tym, datą wystawienia faktury wewnętrznej dokumentującej WNT powinna być data powstania obowiązku podatkowego z tytułu tego rodzaju nabycia.
Faktury wewnętrzne można wystawiać w jednym egzemplarzu. Za dany okres rozliczeniowy podatnik może wystawić jedną fakturę wewnętrzną dokumentującą wszystkie transakcje dokonane w tym okresie objęte obowiązkiem wystawianie tego rodzaju faktur.
Faktury wewnętrzne należy przechowywać do czasu upływu terminu przedawnienia zobowiązania podatkowego w oryginalnej postaci, wraz z całą dokumentacją dotycząca VAT, w podziale na okresy rozliczeniowe i w sposób pozwalający na ich łatwe odszukanie.
Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

• art. 106 ust. 7 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług – Dz. U. Nr 54, poz. 535; ost.zm. Dz.U. z 2005 r. Nr 90, poz. 756
Zuzanna Socha
pracownik aparatu skarbowego, specjalista w zakresie VAT


Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Anita Pardej

Aplikant radcowski

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK