| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Porady prawne > Czy można odliczyć VAT z faktury dokumentującej doradztwo przy wypełnianiu wniosków

Czy można odliczyć VAT z faktury dokumentującej doradztwo przy wypełnianiu wniosków

Fundacja korzystała z pomocy firmy przy wypełnianiu wniosku o dotację unijną. Otrzymaliśmy z tego tytułu fakturę. Czy możemy odliczyć VAT z tej faktury? Od czego to jest uzależnione?

Odpowiedź
Gdy sama dotacja będzie podlegała opodatkowaniu VAT (stawką 0%, 3%,7%, 22%) i wydatek będzie można zaliczyć do kosztów lub gdy nie będzie takiej możliwość ze względu na zwolnienie dochodów z podatku dochodowego, to będzie przysługiwało prawo do odliczenia VAT z faktury dokumentującej nabycie usług doradczych przy wypełnianiu wniosków o dotację.
Uzasadnienie
Obowiązują w tym przypadku ogólne zasady związane z odliczaniem VAT przy nabyciu towarów i usług. Aby odliczyć VAT, należy spełnić następujące warunki:
nabyte usługi muszą być wykorzystane do wykonywania czynności opodatkowanych. W tym przypadku nabywacie Państwo usługę doradczą, którą wykorzystujecie bezpośrednio do uzyskania dotacji. Dlatego znaczenie będzie miało, czy dotacja będzie opodatkowana VAT. Gdy dotacja będzie przeznaczona na ogólną działalność fundacji i nie będzie wpływać bezpośrednio na cenę świadczonych usług czy towarów będących przedmiotem dostawy, to nie będzie podlegać opodatkowaniu VAT. W tym przypadku nie będzie przysługiwało prawo do odliczenia VAT od zakupu usługi doradczej w wypełnianiu wniosków o dotację. Natomiast gdy otrzymana dotacja będzie miała bezpośredni wpływ na cenę świadczonych usług (czyli będzie ją obniżała), to będzie podlegała opodatkowaniu stawką właściwą dla dotowanych usług. Dlatego może się zdarzyć, że dotowane usługi są zwolnione z VAT, a tym samym otrzymana dotacja korzysta ze zwolnienia. W tym przypadku również nie będzie można odliczyć VAT z takie faktury;
możliwość zaliczenia poniesionych wydatków do kosztów uzyskania przychodów. Nie ma tutaj znaczenia, czy podatnik faktycznie zaliczył te wydatki do kosztów, ale czy taki wydatek można zaliczyć do kosztów. Ponadto można odliczyć VAT, mimo że wydatki nie są zaliczone do kosztów, gdy spowodowane to jest zwolnieniem uzyskanych przychodów z podatku dochodowego (np. dotacje z budżetu państwa otrzymane w celu dofinansowania przedsięwzięć w ramach programu SAPARD, finansowane ze środków pochodzących z bezzwrotnej pomocy oraz odsetek z tych dochodów).
Dlatego też gdy dotacja będzie podlegała opodatkowaniu VAT, a wydatek będzie można zaliczyć do kosztów (lub nawet gdy nie będzie takiej możliwość ze względu na zwolnienie dochodów z podatku dochodowego), fundacji będzie przysługiwało prawo do odliczenia VAT z faktury dokumentującej nabycie usług doradczych przy wypełnianiu wniosków o dotację.
Maria Dobrowolska
Pytania: czytelnicy.non-profit@infor.pl
Podstawa prawna
• ustawa z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr 54, poz. 535; ost.zm. Dz.U. z 2005 r. Nr 90, poz. 756)


Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Odszkodowania Campter

Campter Odszkodowania uzyskuje odszkodowania dla osób poszkodowanych w wypadkach oraz na skutek zdarzeń losowych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK