| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Porady prawne > Jak rozliczyć zwrot towarów w obrocie wewnątrzwspólnotowym

Jak rozliczyć zwrot towarów w obrocie wewnątrzwspólnotowym

8 grudnia 2004 r. kupiliśmy towar w Niemczech (nabycie wewnątrzwspólnotowe). W lutym zwróciliśmy część towaru - dostawca wystawił nam notę kredytową z datą 24 lutego 2005 r. Jak należało rozliczyć zwrot w świetle przepisów o VAT, tzn. jakich kursów użyć i jakie dokumenty wystawić?

RADA
Przy dokonywaniu korekty podstawy opodatkowania w nabyciu wewnątrzwspólnotowym towarów należy zastosować kurs właściwy dla samej czynności nabycia (tj. kurs historyczny).
UZASADNIENIE
Ani ustawodawca, ani Minister Finansów nie precyzują, jaki kurs walut powinien być zastosowany w przypadku obniżenia lub podwyższenia podstawy opodatkowania w transakcjach wewnątrzwspólnotowych. Należy jednak przyjąć, że korygując obrót z tytułu dostawy lub nabycia towarów w ramach transakcji unijnych należy się posłużyć kursem waluty ustalonym dla samej korygowanej czynności.
Gdyby bowiem podatnik zastosował kurs z dnia wystawienia faktury korygującej (bo takie rozwiązanie niekiedy wskazywane jest jako prawidłowe), to musiałyby pojawić się różnice kursowe. Tymczasem na gruncie podatku od towarów i usług nie funkcjonuje pojęcie różnic kursowych.
Przy różnych kursach walut na fakturze pierwotnej i fakturze korygującej mogłoby np. dojść do sytuacji, w której kwota korekty przewyższałaby korygowany obrót.
Ponadto w przypadku nabycia wewnątrzwspólnotowego mógłby pojawić się praktyczny problem z wyznaczeniem dnia, na który kurs ma być ustalany. Nie w każdym ustawodawstwie podatkowym udzielenie np. skonta implikuje obowiązek wystawienia faktury korygującej – w takim przypadku wobec braku faktury, a nawet obowiązku jej wystawienia, nabywca nie miałby możliwości ustalenia kursu waluty (brak dnia kursowego).
Jeżeli zatem nabywca dokonał zwrotu części sprowadzonych wcześniej z Niemiec do Polski towarów, to konieczne jest skorygowanie obrotu z tytułu nabycia wewnątrzwspólnotowego. Korekta taka dokonana będzie przy zastosowaniu dokładnie tego samego kursu jak ten, którym podatnik posłużył się, dokonując nabycia wewnątrzwspólnotowego zwróconego później towaru. Niezależnie od wystawionej noty kredytowej nabywca musi wystawić wewnętrzną fakturę korygującą.
Zwrot towaru nie rodzi obowiązku dokonania korekty wstecznej. Obrót, podatek należny i naliczony powinny być pomniejszone w deklaracji za okres, w którym towar został zwrócony i wystawiona była wewnętrzna faktura korygująca, tzn. w opisanym przypadku w deklaracji za luty 2005 r.
Niekiedy można spotkać się z opiniami, że moment dokonania korekty wyznaczany jest przez datę otrzymania faktury korygującej od dostawcy, jednak właś-ciwsze jest odwołanie się do daty zwrotu towaru i wystawienia wewnętrznej faktury korygującej. Może się bowiem zdarzyć, że dostawca nie wystawi takiej faktury. Ponadto należy wskazać, że zagraniczna faktura korygująca nie jest polskim dokumentem podatkowym i nie ma bezpośrednich podstaw do tego, by miała być traktowana na równi z polską fakturą korygującą.
• § 37 rozporządzenia Ministra Finansów z 27 kwietnia 2004 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług – Dz.U. Nr 97, poz. 970; ost.zm. Dz.U. z 2005 r. Nr 95, poz. 797
Radosław Kowalski
doradca podatkowy


Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Emilia Markowicz

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK