| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Porady prawne > Kiedy usługi opodatkowane poza Polską dają prawo do odliczenia VAT naliczonego

Kiedy usługi opodatkowane poza Polską dają prawo do odliczenia VAT naliczonego

Wykonujemy usługę transportową dla kontrahenta z UE. Z filii w Polsce wywozimy towar kontrahenta do Włoch. Wystawiliśmy fakturę na firmę włoską. Ponieważ firma podała nr NIP IT..., na fakturze w rubryce "stawka VAT" wpisaliśmy "nie podlega". Czy możemy odliczyć VAT od paliwa zakupionego w kraju i za granicą przy realizacji usługi transportowej? Nadmieniam, że paliwo tankowane jest za granicą przy użyciu kart paliwowych i dopiero na koniec miesiąca otrzymujemy fakturę wydaną przez firmę w Polsce w złotówkach.

W stosunku do podatników, którzy dokonują dostawy towarów lub świadczenia usług poza terytorium kraju i jednocześnie wykonują czynności opodatkowane na terytorium kraju, od 1 czerwca 2005 r. obowiązują nowe zasady ustalania limitu zwrotu VAT w terminie 60 dni. Zgodnie z nowymi zasadami kwotę zwrotu podwyższa się obecnie o 22% wartości obrotu z tytułu dostawy towarów i świadczenia usług poza terytorium kraju (o których mowa w art. 86 ust. 8 pkt 1 ustawy o VAT).
Przykład
Kwota nadwyżki podatku naliczonego nad należnym w czerwcu 2005 r. wyniosła 5000 zł. Podatnik wykonywał usługi transportowe opodatkowane u nabywcy. Obrót z tytułu świadczenia tych usług wyniósł 10 000 zł. Podatnik nie zakupywał środków trwałych ani wartości niematerialnych i prawnych. Nie prowadził również sprzedaży opodatkowanej stawkami niższymi niż 22%. Podatnik ma prawo wykazać kwotę 5000 zł do zwrotu na rachunek bankowy, w tym 2800 zł do zwrotu w terminie 180 dni. W terminie 60 dni otrzyma zwrot kwoty 2200 zł (22% z kwoty 10 000 zł).
•  art. 86 ust. 8 pkt 1 i art. 87 ust. 3 i 5 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług – Dz.U. Nr 54, poz. 535; ost.zm. Dz.U. z 2005 r. Nr 90, poz. 756
Marcin Sikora
konsultant podatkowy


reklama

Źródło:

Monitor Księgowego

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Piotr Rorbach

Adwokat

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »