| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Porady prawne > Kiedy usługi opodatkowane poza Polską dają prawo do odliczenia VAT naliczonego

Kiedy usługi opodatkowane poza Polską dają prawo do odliczenia VAT naliczonego

Wykonujemy usługę transportową dla kontrahenta z UE. Z filii w Polsce wywozimy towar kontrahenta do Włoch. Wystawiliśmy fakturę na firmę włoską. Ponieważ firma podała nr NIP IT..., na fakturze w rubryce "stawka VAT" wpisaliśmy "nie podlega". Czy możemy odliczyć VAT od paliwa zakupionego w kraju i za granicą przy realizacji usługi transportowej? Nadmieniam, że paliwo tankowane jest za granicą przy użyciu kart paliwowych i dopiero na koniec miesiąca otrzymujemy fakturę wydaną przez firmę w Polsce w złotówkach.

W stosunku do podatników, którzy dokonują dostawy towarów lub świadczenia usług poza terytorium kraju i jednocześnie wykonują czynności opodatkowane na terytorium kraju, od 1 czerwca 2005 r. obowiązują nowe zasady ustalania limitu zwrotu VAT w terminie 60 dni. Zgodnie z nowymi zasadami kwotę zwrotu podwyższa się obecnie o 22% wartości obrotu z tytułu dostawy towarów i świadczenia usług poza terytorium kraju (o których mowa w art. 86 ust. 8 pkt 1 ustawy o VAT).
Przykład
Kwota nadwyżki podatku naliczonego nad należnym w czerwcu 2005 r. wyniosła 5000 zł. Podatnik wykonywał usługi transportowe opodatkowane u nabywcy. Obrót z tytułu świadczenia tych usług wyniósł 10 000 zł. Podatnik nie zakupywał środków trwałych ani wartości niematerialnych i prawnych. Nie prowadził również sprzedaży opodatkowanej stawkami niższymi niż 22%. Podatnik ma prawo wykazać kwotę 5000 zł do zwrotu na rachunek bankowy, w tym 2800 zł do zwrotu w terminie 180 dni. W terminie 60 dni otrzyma zwrot kwoty 2200 zł (22% z kwoty 10 000 zł).
•  art. 86 ust. 8 pkt 1 i art. 87 ust. 3 i 5 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług – Dz.U. Nr 54, poz. 535; ost.zm. Dz.U. z 2005 r. Nr 90, poz. 756
Marcin Sikora
konsultant podatkowy


Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Akademia Finansów i Biznesu Vistula

Studia I, II stopnia, studia podyplomowe, dyplom University of London, biznes, zarządzanie, finanse, filologie

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK