| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Porady prawne > Kiedy usługi opodatkowane poza Polską dają prawo do odliczenia VAT naliczonego

Kiedy usługi opodatkowane poza Polską dają prawo do odliczenia VAT naliczonego

Wykonujemy usługę transportową dla kontrahenta z UE. Z filii w Polsce wywozimy towar kontrahenta do Włoch. Wystawiliśmy fakturę na firmę włoską. Ponieważ firma podała nr NIP IT..., na fakturze w rubryce "stawka VAT" wpisaliśmy "nie podlega". Czy możemy odliczyć VAT od paliwa zakupionego w kraju i za granicą przy realizacji usługi transportowej? Nadmieniam, że paliwo tankowane jest za granicą przy użyciu kart paliwowych i dopiero na koniec miesiąca otrzymujemy fakturę wydaną przez firmę w Polsce w złotówkach.

RADA
Tak, w przypadku wykonywania poza granicami Polski usług, które nie są opodatkowane na podstawie polskiej ustawy o VAT, lecz są opodatkowane przez nabywcę tych usług w innym kraju członkowskim Unii Europejskiej, Czytelnikowi będzie, pod pewnymi warunkami, przysługiwać prawo do odliczenia podatku naliczonego związanego z tymi czynnościami.
UZASADNIENIE
Zgodnie z generalną zasadą podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego w takim zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych. Zasada ta wykluczałaby jednak możliwość odliczenia podatku naliczonego związanego z wykonywaniem usług, których miejsce opodatkowania znajdowałoby się poza Polską. Dlatego zostały przewidziane wyjątki od tej reguły. Jednym z nich jest art. 86 ust. 8 pkt 1 ustawy o VAT. W myśl tego przepisu podatnik ma również prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, gdy importowane lub nabyte towary i usługi dotyczą dostawy towarów lub świadczenia usług przez podatnika poza terytorium kraju, jeżeli:
• kwoty te mogłyby być odliczone, gdyby czynności te były wykonywane na terytorium kraju,
• podatnik posiada dokumenty, z których wynika związek odliczonego podatku z tymi czynnościami.
Gdy Czytelnik wykonuje usługi, które są opodatkowane u nabywcy tych usług w innym kraju członkowskim Unii Europejskiej, po spełnieniu wymienionych warunków będzie mu zatem przysługiwało prawo do odliczenia podatku naliczonego związanego z tymi czynnościami.
Stanie się tak wtedy, gdy ustalimy, że wykonując takie same usługi na terytorium kraju, Czytelnikowi przysługiwałoby prawo do odliczenia podatku naliczonego od nabywanego paliwa. Trzeba jednak pamiętać, że niezbędnym warunkiem uzyskania prawa do dokonania takiego odliczenia jest posiadanie przez Czytelnika dokumentów, z których wynika związek odliczonego podatku z czynnościami wykonywanymi poza terytorium kraju. Bez takich dokumentów odliczenie podatku naliczonego może zostać przez organ skarbowy zakwestionowane.
Dodatkowo należy stwierdzić, że na umotywowany wniosek podatnikom dokonującym wyłącznie dostawy towarów lub świadczenia usług poza terytorium kraju i nieprowadzącym sprzedaży opodatkowanej przysługuje zwrot całej kwoty podatku naliczonego związanego z czynnościami wykonywanymi poza granicami kraju w terminie 60 dni od dnia złożenia rozliczenia podatkowego (art. 87 ust. 5 ustawy o VAT). Przepis ten dotyczy wyłącznie podatników, którzy wykonują czynności wyłącznie poza terytorium Polski.
reklama

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Patentowy.com

Kancelaria Prawa Własności Przemysłowej w Krakowie

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »