| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Porady prawne > Czy można odliczyć VAT z tytułu zakupu maszyny w innym kraju UE

Czy można odliczyć VAT z tytułu zakupu maszyny w innym kraju UE

Czy można odliczyć VAT za zakupioną w Austrii maszynę, która będzie stanowiła środek trwały? Czy zapłata musi nastąpić przez rachunek bankowy?

RADA
Gdy transakcję tę będzie można uznać za wewnątrzwspólnotowe nabycie, to będzie można odliczyć podatek należny z tego tytułu na zasadach ogólnych. Płatności należy dokonywać za pośrednictwem rachunku bankowego.
UZASADNIENIE
O prawie do odliczenia VAT będzie decydować fakt, czy nabycie maszyny w Austrii można uznać za wewnątrzwspólnotowe nabycie. W pytaniu nie podają Państwo szczegółów, które pozwoliłyby uznać, że do takiego nabycia doszło. Transakcję można uznać za wewnątrzwspółnotowe nabycie, gdy spełnione są następujące warunki:
1) towary zostały przetransportowane z innego kraju UE do Polski;
2) sprzedawca w Austrii i nabywca w Polsce są podatnikami VAT (niezależnie od tego, czy są zarejestrowani jako podatnicy VAT UE);
3) maszyna nie została nabyta w procedurze marży jako towar używany.
Gdy powyższe warunki są spełnione, transakcję tę należało rozliczyć jako wewnątrzwspólnotowe nabycie. To oznacza, że w deklaracji należało wykazać VAT od nabycia według stawki, jaka obowiązywałaby, gdyby maszyna była sprzedana w kraju.
Podatnikowi będzie przysługiwało prawo do odliczenia VAT. W tym przypadku, kwota podatku należnego z tytułu wewnątrzwspólnotowego nabycia stanowi jednocześnie kwotę podatku naliczonego. Dlatego transakcja ta jest obojętna dla podatnika. Prawo do odliczenia przysługuje w miesiącu, w którym powstał obowiązek podatkowy z tytułu wewnątrzwspólnotowego nabycia, lub w miesiącu następnym. Obowiązują tutaj takie same zasady, jak w przypadku pozostałych zakupów dokonanych w kraju. Czyli: zakupiona maszyna musi służyć wykonywaniu czynności opodatkowanych. Należy pamiętać, że w żadnym razie nie będzie przysługiwać prawo do odliczenia VAT z faktury otrzymanej od zagranicznego kontrahenta. Można jedynie wystąpić o zwrot VAT w kraju, w którym dokonano zakupu.
Zasady dokonywania płatności przez przedsiębiorców reguluje art. 22 ustawy o swobodzie działalności gospodarczej. Według tych regulacji dokonywanie lub przyjmowanie płatności związanych z wykonywaną działalnością gospodarczą następuje za pośrednictwem rachunku bankowego przedsiębiorcy w każdym przypadku, gdy:
1) stroną transakcji, z której wynika płatność, jest inny przedsiębiorca, oraz
2) jednorazowa wartość transakcji, bez względu na liczbę wynikających z niej płatności, przekracza równowartość 15 000 euro przeliczonych na złote według średniego kursu walut obcych ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski ostatniego dnia miesiąca poprzedzającego miesiąc, w którym dokonano transakcji.
Oznacza to, że gdy powyższe warunki są spełnione, podatnik jest obowiązany do dokonywania płatności za pośrednictwem rachunku bankowego, gdy płatność nie następuje na rzecz zagranicznego podatnika.
Również prawo dewizowe wymaga jednak, aby rezydenci dokonywali przekazów pieniężnych za granicę oraz rozliczeń w kraju z nierezydentami za pośrednictwem uprawnionych banków, jeżeli kwota przekazu lub rozliczenia przekracza równowartość 10 000 euro.
• art. 9, art. 86 ust. 1 pkt 4, ust. 10 pkt 2 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług – Dz.U. Nr 54, poz. 535; ost.zm. Dz.U. z 2005 r. Nr 90, poz. 756
• art. 22 ust. 1 ustawy z 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej – Dz.U. Nr 173, poz. 1807; ost.zm. Dz.U. z 2004 r. Nr 281, poz. 2777
Agnieszka Jasiorowska
specjalista w zakresie VAT, prawnik


reklama

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Joanna Targowska

Prawnik

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »