| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Porady prawne > Jaki kurs zastosować w przypadku otrzymania faktury korygującej związanej z WNT

Jaki kurs zastosować w przypadku otrzymania faktury korygującej związanej z WNT

Pytanie dotyczy sposobu korygowania podstawy opodatkowania w przypadku otrzymania od dostawcy noty (faktury) korygującej z tytułu złej jakości dostarczonego towaru bądź uznanej reklamacji. Uważam, że należy dokonywać korekty podatku w miesiącu otrzymania dokumentu korygującego należną kwotę z faktury dostawcy, mam jednak wątpliwości, jaki zastosować kurs do przeliczenia kwoty wykazanej w walucie.

 
Zasady przeliczania kwot wyrażonych na fakturach w walucie obcej regulują przepisy § 37 rozporządzenia wykonawczego. Z przepisów tych, niestety, nie wynika, w jaki sposób należy przeliczać kwoty wyrażone na fakturach korygujących. Problem dotyczy w szczególności przeliczeń związanych z wewnątrzwspólnotowymi nabyciami towarów, gdy na podstawie otrzymanej faktury zagranicznej wystawiana jest polska faktura wewnętrzna.
Możliwe są dwa stanowiska. Zgodnie z pierwszym z nich należy przyjąć kurs z dnia wystawienia faktury korygującej (noty korygującej) przez zagranicznego kontrahenta. Natomiast zgodnie z drugim ze stanowisk należy zastosować kurs przyjęty w momencie wyceny pierwotnej.
W piśmie z 21 października 2004 r. nr UPO-443/VAT/256/04/EN, naczelnik Urzędu Skarbowego w Płocku opowiedział się za pierwszym stanowiskiem, stwierdzając, że w przypadku nabycia towarów w handlu wewnątrzwspólnotowym, przy wystawieniu faktury wewnętrznej należy dokonać przeliczeń na złote według kursu NBP wyliczonego i ogłoszonego na dzień wystawienia faktury przez zagranicznego kontrahenta – pod warunkiem że jest ona wystawiona w terminie. W przypadku zwrotu towaru i otrzymania faktury korygującej należy postąpić analogicznie, tj. przyjąć kurs z daty wystawienia faktury korygującej przez zagranicznego kontrahenta.
Nie można się jednak zgodzić z tym pismem. Zdecydowanie bardziej logiczne jest przyjęcie drugiego ze wskazanych stanowisk. Co istotne, większość organów podatkowych również opowiada się za takim właśnie stanowiskiem. Tytułem przykładu można wskazać pisma naczelnika I Urzędu Skarbowego w Opolu z 13 października 2004 r. nr PP/443-256-1/04, czy pismo naczelnika Świętokrzyskiego Urzędu Skarbowego w Kielcach z 15 października 2004 r. nr RO/436/225/2004. W pierwszym ze wskazanych pism czytamy, że faktury korygujące dotyczące nabyć wewnątrzwspólnotowych (potwierdzone fakturą wewnętrzną) winny być ewidencjonowane i wykazane w deklaracji VAT-7 w miesiącu ich otrzymania, a wykazane w nich kwoty wyrażone w walucie obcej przeliczone według kursu wyliczonego zgodnie z powyższym przepisem na dzień wystawienia faktury pierwotnej, tj. z dnia powstania obowiązku podatkowego.
Tomasz Krywan
odpowiadamy na pytania: www.infor.pl/pytaniasfk
Podstawa prawna
• rozporządzenie Ministra Finansów z 27 kwietnia 2004 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług – Dz.U. Nr 97, poz. 970; ost.zm. Dz.U. z 2005 r. Nr 95, poz. 797


reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Rafał Biernacki

Aplikant adwokacki

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK