| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Porady prawne > Jaki kurs zastosować w przypadku otrzymania faktury korygującej związanej z WNT

Jaki kurs zastosować w przypadku otrzymania faktury korygującej związanej z WNT

Pytanie dotyczy sposobu korygowania podstawy opodatkowania w przypadku otrzymania od dostawcy noty (faktury) korygującej z tytułu złej jakości dostarczonego towaru bądź uznanej reklamacji. Uważam, że należy dokonywać korekty podatku w miesiącu otrzymania dokumentu korygującego należną kwotę z faktury dostawcy, mam jednak wątpliwości, jaki zastosować kurs do przeliczenia kwoty wykazanej w walucie.

 
Zasady przeliczania kwot wyrażonych na fakturach w walucie obcej regulują przepisy § 37 rozporządzenia wykonawczego. Z przepisów tych, niestety, nie wynika, w jaki sposób należy przeliczać kwoty wyrażone na fakturach korygujących. Problem dotyczy w szczególności przeliczeń związanych z wewnątrzwspólnotowymi nabyciami towarów, gdy na podstawie otrzymanej faktury zagranicznej wystawiana jest polska faktura wewnętrzna.
Możliwe są dwa stanowiska. Zgodnie z pierwszym z nich należy przyjąć kurs z dnia wystawienia faktury korygującej (noty korygującej) przez zagranicznego kontrahenta. Natomiast zgodnie z drugim ze stanowisk należy zastosować kurs przyjęty w momencie wyceny pierwotnej.
W piśmie z 21 października 2004 r. nr UPO-443/VAT/256/04/EN, naczelnik Urzędu Skarbowego w Płocku opowiedział się za pierwszym stanowiskiem, stwierdzając, że w przypadku nabycia towarów w handlu wewnątrzwspólnotowym, przy wystawieniu faktury wewnętrznej należy dokonać przeliczeń na złote według kursu NBP wyliczonego i ogłoszonego na dzień wystawienia faktury przez zagranicznego kontrahenta – pod warunkiem że jest ona wystawiona w terminie. W przypadku zwrotu towaru i otrzymania faktury korygującej należy postąpić analogicznie, tj. przyjąć kurs z daty wystawienia faktury korygującej przez zagranicznego kontrahenta.
Nie można się jednak zgodzić z tym pismem. Zdecydowanie bardziej logiczne jest przyjęcie drugiego ze wskazanych stanowisk. Co istotne, większość organów podatkowych również opowiada się za takim właśnie stanowiskiem. Tytułem przykładu można wskazać pisma naczelnika I Urzędu Skarbowego w Opolu z 13 października 2004 r. nr PP/443-256-1/04, czy pismo naczelnika Świętokrzyskiego Urzędu Skarbowego w Kielcach z 15 października 2004 r. nr RO/436/225/2004. W pierwszym ze wskazanych pism czytamy, że faktury korygujące dotyczące nabyć wewnątrzwspólnotowych (potwierdzone fakturą wewnętrzną) winny być ewidencjonowane i wykazane w deklaracji VAT-7 w miesiącu ich otrzymania, a wykazane w nich kwoty wyrażone w walucie obcej przeliczone według kursu wyliczonego zgodnie z powyższym przepisem na dzień wystawienia faktury pierwotnej, tj. z dnia powstania obowiązku podatkowego.
Tomasz Krywan
odpowiadamy na pytania: www.infor.pl/pytaniasfk
Podstawa prawna
• rozporządzenie Ministra Finansów z 27 kwietnia 2004 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług – Dz.U. Nr 97, poz. 970; ost.zm. Dz.U. z 2005 r. Nr 95, poz. 797


Polecamy artykuły

Źródło:

Serwis Finansowo-Księgowy
Przewodnik po zmianach przepisów 2017/201825.80 zł

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Mec. Monika Brzozowska

Adwokat, dziennikarz, politolog, doradca i trener. Ekspert z zakresu prawa własności przemysłowej, prawa reklamy, znawca problematyki z zakresu prawa prasowego, prawa mediów, prawa autorskiego.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK