REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak rozliczyć fakturę korygującą dokumentującą bonus udzielony przez unijnego dostawcę

REKLAMA

W jaki sposób rozliczyć otrzymaną fakturę korygującą od dostawcy unijnego, wystawioną na bonus? Faktura korygująca została wystawiona w maju br., a dotyczy zakupów dokonywanych przez nas w roku poprzednim. W którym roku podatkowym należy skorygować koszty? Czy w maju należy skorygować VAT należny i naliczony z tytułu nabycia wewnątrzunijnego?
Na podstawie art. 31 ust. 3 pkt 2 ustawy o podatku od towarów i usług (w brzmieniu obowiązującym do końca maja 2005 r.) podstawa opodatkowania wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów nie obejmowała opustów i zwrotów z tytułu nabycia udzielonych podmiotowi dokonującemu wewnątrzwspólnotowego nabycia. Uzyskany przez Państwa bonus należy uznać za opust (zwrot), o którym mowa była w tym przepisie.
W przypadkach gdy bonusy przyznawane są po dokonaniu dostawy będącej przedmiotem wewnątrzwspólnotowego nabycia są one dokumentowane (jeśli dotyczą konkretnych dostaw) fakturą korygującą wystawianą przez podatnika unijnego. Faktura taka stanowi podstawę do wystawienia przez polskiego podatnika faktury wewnętrznej korygującej pierwotną fakturę wewnętrzną dokumentującą wewnątrzwspólnotowe nabycie.
Osiągnięty przez podatnika polskiego obrót należy skorygować o kwoty udokumentowanych, prawnie dopuszczalnych i obowiązkowych rabatów.
Faktura taka stanowi podstawę do obniżenia kwoty podatku należnego z tytułu wewnątrzwspólnotowego nabycia, jak również obniżenia kwoty podatku naliczonego z tego tytułu (podatek należny z tytułu wewnątrzwspólnotowego nabycia stanowi bowiem jednocześnie podatek podlegający odliczeniu – por. art. 86 ust. 2 pkt 4 ustawy).
Przyjmuje się, że obu czynności (obniżenia kwoty podatku należnego i obniżenia kwoty podatku naliczonego) dokonuje się w miesiącu wystawienia unijnej faktury korygującej (a więc w Państwa przypadku – w maju).
Inaczej wygląda sytuacja na gruncie podatku dochodowego. W tym przypadku konieczna będzie korekta kosztów uzyskania przychodów roku, w którym wydatki dotyczące przedmiotowych zakupów zostały zaliczone do kosztów. Taki sposób postępowania jako prawidłowy wskazują również organy podatkowe w swoich wyjaśnieniach. Tytułem przykładu można wskazać pismo dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z 19 maja 2004 r. (Nr PD-005U-259/04/JG, publikowane na stronach internetowych Ministerstwa Finansów http://sip.mf.gov.pl/; pismo to zachowuje odpowiednią aktualność na gruncie transakcji wewnątrzwspólnotowych), w którym czytamy, że jak wynika z pisma Spółki, kontrahent udzielił Spółce rabatu od wartości zakupionych od niego surowców w 2003 r. Ponieważ ustalony rabat dotyczył poniesionych przez Spółkę wydatków w 2003 r., to rabat wyliczony przez kontrahentów Spółki na podstawie wystawionych przez niego not kredytowych ze stycznia 2004 r. będzie pomniejszał koszty zakupu w 2003 r.
Koszty uzyskania przychodów należy skorygować na podstawie otrzymanej faktury korygującej w roku podatkowym, w którym wydatki zostały zaliczone do kosztów.
Na zakończenie należy przypomnieć, że od 1 czerwca 2005 r. art. 31 ust. 3 ustawy ma nowe brzmienie. Stanowi on obecnie, że przy ustalaniu podstawy opodatkowania wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów art. 29 ust. 4 ustawy stosuje się odpowiednio. Oznacza to, że podstawę opodatkowania wewnątrzwspólnotowego nabycia zmniejsza się o kwoty udokumentowanych, prawnie dopuszczalnych i obowiązkowych rabatów (bonifikat, opustów, uznanych reklamacji i skont) i o wartość zwróconych towarów, zwróconych kwot nienależnych w rozumieniu przepisów o cenach oraz zwróconych kwot dotacji, subwencji i innych dopłat o podobnym charakterze, a także kwot wynikających z dokonanych korekt faktur. Powyższa odpowiedź pozostaje aktualna również na gruncie obecnie obowiązującego stanu prawnego.
Tomasz Krywan
odpowiadamy na pytania: www.infor.pl/pytaniasfk
Podstawy prawne
• ustawa z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług – Dz.U. Nr 54, poz. 535; ost.zm. Dz.U. z 2005 r. Nr 90, poz. 756
• rozporządzenie Ministra Finansów z 25 maja 2005 r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku, zasad wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług – Dz.U. Nr 95, poz. 798
• ustawa z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych – j.t. Dz.U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176; ost.zm. Dz.U. z 2005 r. Nr 86, poz. 732
• ustawa z 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych – j.t. Dz.U. z 2000 r. Nr 4, poz. 654; ost.zm. Dz.U. Nr 78, poz. 684


Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Serwis Finansowo-Księgowy

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code
    Podatek PIT - część 2
    certificate
    Jak zdobyć Certyfikat:
    • Czytaj artykuły
    • Rozwiązuj testy
    • Zdobądź certyfikat
    1/10
    Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
    30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
    2 maja 2023 r. (wtorek)
    4 maja 2023 r. (czwartek)
    29 kwietnia 2023 r. (sobota)
    Następne
    Księgowość
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Rozlicz się przez internet. Dzięki usłudze Twój e-PIT szybko i łatwo rozliczysz swój PIT

    Okres rozliczeń rocznych PIT trwa do końca kwietnia. Dzięki usłudze Twój e-PIT udostępnionej przez Ministerstwo Finansów w e-Urzędzie Skarbowym (e-US) możesz szybko i wygodnie rozliczyć swój PIT. Zwłaszcza jeśli masz Profil Zaufany. Jeśli nie masz – założysz go od ręki.

    PIT 2024. Czy można rozliczyć podatki bez Profilu Zaufanego?

    Sezon rozliczeń podatkowych jest w pełni. Dzięki usłudze e-PIT dostępnej na stronie Ministerstwa Finansów, możesz  szybko rozliczyć swój PIT. Resort zaleca, aby z rozliczeniem nie zwlekać.

    Co można sobie odliczyć od podatku 2024? Z jakich ulg podatkowych można skorzystać w rozliczeniu PIT?

    Co można odliczyć z podatku PIT? Z jakich ulg podatkowych można skorzystać w rozliczeniu w 2024 roku?

    Kto może wyjechać do sanatorium z ZUS-em w 2024 roku? Jak uzyskać skierowanie? Ile trzeba czekać?

    Nie tylko Narodowy Fundusz Zdrowia kieruje do miejscowości uzdrowiskowych, ale także Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Z leczenia może skorzystać każdy ubezpieczony, który jest zagrożony utratą zdolności do pracy. Warunkiem jest jednak, by rehabilitacja poprawiła rokowania stanu zdrowia i przyczyniła się do powrotu do aktywności zawodowej.

    Limit pomocy de minimis dla MŚP 2024 - podwyżka od 1 maja

    Ministerstwo Finansów przygotowało projekt rozporządzenia, na podstawie którego MŚP nadal udzielana będzie pomoc de minimis w formie gwarancji BGK spłaty kredytu lub innego zobowiązania - napisał resort w OSR do projektu. Rozporządzenie wdroży w życie unijne przepisy wprowadzające nowy wyższy limit takiej pomocy dla jednego przedsiębiorstwa w ciągu 3 lat.

    Ulga sponsoringowa a koszty uzyskania przychodów z zysków kapitałowych

    Po koniec 2023 roku Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie uznał, że podmioty osiągające przychody z zysków kapitałowych również mogą odliczać koszty wspierania sportu, edukacji i kultury, na podstawie art. 18ee, niezależnie od tego czy koszty te zostaną przyporządkowane do przychodów z zysków kapitałowych czy pozostałych przychodów.

    Rozrachunki w księgowości wsparte sztuczną inteligencją. Nadchodzi nowe

    Czy sztuczna inteligencja może wspomóc księgowym w rozrachunkach? Dzięki wykorzystaniu mechanizmów sztucznej inteligencji programy księgowe pozwalają na dużą automatyzację procesów w tym zakresie.

    Jak rozpoznać pellet dobrej jakości? Jak sprawdzić samemu?

    Jakość pelletu jest kluczowym czynnikiem decydującym o jego efektywności i bezpieczeństwie użytkowania. Niezależnie od tego, czy wykorzystujemy go do ogrzewania domu, czy jako surowiec w przemyśle, istnieją cechy, na które warto zwrócić uwagę, aby mieć pewność, że wybieramy produkt najwyższej jakości.

    Składki ZUS wspólników spółki z o.o. (jednoosobowej i wieloosobowej). Kto i kiedy nie zapłaci składek?

    Ustawa o systemie ubezpieczeń społecznych oraz ustawa o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych różnicują pozycję wspólników spółki z o.o. w zakresie podlegania ubezpieczeniom społecznym i ubezpieczeniu zdrowotnemu w zależności od tego, czy spółka jest jednoosobowa czy wieloosobowa.

    Zmienia się odpowiedzialność związana z klasyfikacją towarów. Przewoźnicy mogą zapłacić mandat karny

    Znajomość prawidłowej klasyfikacji towarów to podstawa właściwego zgłoszenia celnego w procedurach celnych wywozowych i przywozowych, a także przy określaniu stawki cła i podatku VAT w sprzedaży wewnątrz UE. Wprowadzany właśnie w życie unijny Import Control System 2 nakłada na przewoźników nowe obowiązki. – Firmy transportowe biorą pełną odpowiedzialność za towar wprowadzany na obszar Unii Europejskiej. Muszą posiadać wszystkie dane na temat stron transakcji i HS kodów towarów – wyjaśnia Joanna Porath, właścicielka agencji celnej AC Porath.

    REKLAMA