| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Porady prawne > Jak rozliczyć fakturę korygującą dokumentującą bonus udzielony przez unijnego dostawcę

Jak rozliczyć fakturę korygującą dokumentującą bonus udzielony przez unijnego dostawcę

W jaki sposób rozliczyć otrzymaną fakturę korygującą od dostawcy unijnego, wystawioną na bonus? Faktura korygująca została wystawiona w maju br., a dotyczy zakupów dokonywanych przez nas w roku poprzednim. W którym roku podatkowym należy skorygować koszty? Czy w maju należy skorygować VAT należny i naliczony z tytułu nabycia wewnątrzunijnego?

Na podstawie art. 31 ust. 3 pkt 2 ustawy o podatku od towarów i usług (w brzmieniu obowiązującym do końca maja 2005 r.) podstawa opodatkowania wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów nie obejmowała opustów i zwrotów z tytułu nabycia udzielonych podmiotowi dokonującemu wewnątrzwspólnotowego nabycia. Uzyskany przez Państwa bonus należy uznać za opust (zwrot), o którym mowa była w tym przepisie.
W przypadkach gdy bonusy przyznawane są po dokonaniu dostawy będącej przedmiotem wewnątrzwspólnotowego nabycia są one dokumentowane (jeśli dotyczą konkretnych dostaw) fakturą korygującą wystawianą przez podatnika unijnego. Faktura taka stanowi podstawę do wystawienia przez polskiego podatnika faktury wewnętrznej korygującej pierwotną fakturę wewnętrzną dokumentującą wewnątrzwspólnotowe nabycie.
Osiągnięty przez podatnika polskiego obrót należy skorygować o kwoty udokumentowanych, prawnie dopuszczalnych i obowiązkowych rabatów.
Faktura taka stanowi podstawę do obniżenia kwoty podatku należnego z tytułu wewnątrzwspólnotowego nabycia, jak również obniżenia kwoty podatku naliczonego z tego tytułu (podatek należny z tytułu wewnątrzwspólnotowego nabycia stanowi bowiem jednocześnie podatek podlegający odliczeniu – por. art. 86 ust. 2 pkt 4 ustawy).
Przyjmuje się, że obu czynności (obniżenia kwoty podatku należnego i obniżenia kwoty podatku naliczonego) dokonuje się w miesiącu wystawienia unijnej faktury korygującej (a więc w Państwa przypadku – w maju).
Inaczej wygląda sytuacja na gruncie podatku dochodowego. W tym przypadku konieczna będzie korekta kosztów uzyskania przychodów roku, w którym wydatki dotyczące przedmiotowych zakupów zostały zaliczone do kosztów. Taki sposób postępowania jako prawidłowy wskazują również organy podatkowe w swoich wyjaśnieniach. Tytułem przykładu można wskazać pismo dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z 19 maja 2004 r. (Nr PD-005U-259/04/JG, publikowane na stronach internetowych Ministerstwa Finansów http://sip.mf.gov.pl/; pismo to zachowuje odpowiednią aktualność na gruncie transakcji wewnątrzwspólnotowych), w którym czytamy, że jak wynika z pisma Spółki, kontrahent udzielił Spółce rabatu od wartości zakupionych od niego surowców w 2003 r. Ponieważ ustalony rabat dotyczył poniesionych przez Spółkę wydatków w 2003 r., to rabat wyliczony przez kontrahentów Spółki na podstawie wystawionych przez niego not kredytowych ze stycznia 2004 r. będzie pomniejszał koszty zakupu w 2003 r.
reklama

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Prawna Nowicki & Ziemczyk Adwokaci i Radcowie prawni Sp. P.

Specjaliści od prawa pracy, prawa nieruchomości i prawa korporacyjnego

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »