| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Porady prawne > Czy można uzyskać zwrot podatku, wykonując wyłącznie czynności zwolnione z VAT

Czy można uzyskać zwrot podatku, wykonując wyłącznie czynności zwolnione z VAT

Czy jest możliwe, aby osoba prawna, która prowadzi sprzedaż zwolnioną z VAT (i nie płaciła w tym roku tego podatku), otrzymała zwrot VAT? Czy zwrot podatku może nastąpić wtedy, gdy pojawi się sprzedaż opodatkowana VAT?

RADA
Nie jest możliwe uzyskanie zwrotu VAT w opisanej sytuacji. Osoba prawna, która wykonywała jedynie sprzedaż zwolnioną, nadwyżkę podatku naliczonego powinna wykazać w deklaracji VAT-7 jako kwotę do przeniesienia na następny okres rozliczeniowy, a nie jako kwotę do zwrotu na rachunek bankowy.
UZASADNIENIE
 Gdy w okresie, w którym powstało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego, podatnik nie wykonywał czynności opodatkowanych, kwotę podatku naliczonego za ten okres przenosi się do rozliczenia na następny okres rozliczeniowy.
•  art. 86 ust. 19 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług – Dz.U. Nr 54, poz. 535; ost.zm. Dz.U. z 2005 r. Nr 90, poz. 756
Anna Olesińska
konsultant podatkowy


Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Accace Polska

Accace jest jednym z liderów firm doradczo-outsourcingowych, obecną na rynku od 2006 roku. Zatrudniamy ponad 550 profesjonalistów, w tym prawników, doradców podatkowych, księgowych i finansistów oraz specjalistów kadrowo-płacowych. Accace doradza ponad 2 000 klientom w 13 krajach Europy Środkowo-Wschodniej.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK