| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Porady prawne > Czy przychody z umowy o dzieło osiągane przez osobę prowadzącą działalność gospodarczą należy opodatkować VAT

Czy przychody z umowy o dzieło osiągane przez osobę prowadzącą działalność gospodarczą należy opodatkować VAT

1. Osoba fizyczna zatrudniona jest na podstawie umowy o pracę na pełnym etacie. Jednocześnie (nie prowadząc działalności gospodarczej) uzyskuje przychody z tytułu najmu lokali użytkowych. Podatki z tego tytułu rozliczane są co miesiąc na podstawie składanych deklaracji PIT-5 oraz z racji przekroczonych obrotów (10 000 euro) również VAT-7. Równolegle z tymi dochodami osoba fizyczna świadczy usługi na podstawie umów o dzieło. Usługi te wykonywane są z podmiotami innymi niż pracodawca, ale spełnione są kryteria, że odpowiedzialność za ich skutek jest po stronie zlecającego. Mam następujące pytania: czy przychody z tytułu wykonanego dzieła należy opodatkować VAT i czy zamiast rachunków powinny być wystawiane faktury VAT?

3. Zakładając, że podatek VAT powinien być naliczany – co zrobić w sytuacji, gdy już wystawiono kilka rachunków (od marca br.)?
W opisanym przypadku nie wystąpił obowiązek naliczania podatku VAT od należności otrzymywanych w ramach umowy o dzieło. Rachunki są nadal prawidłową formą dokumentacji.
4. Czy powinna być prowadzona ewidencja sprzedaży VAT (być może powinienem wykorzystać już prowadzoną ewidencję na potrzeby najmu)?
Niezależnie od tego, ile rodzajów czynności opodatkowanych VAT wykonuje podatnik, może dla wszystkich prowadzić jedną ewidencję sprzedaży. Wynika to z tego, że VAT jest rozliczany globalnie, a nie osobno, dla każdego z rodzajów działalności prowadzonej przez podatnika.
5. Co z podatkiem naliczonym, czy są jakieś możliwości jego wystąpienia?
Oczywiście jest możliwe odliczenie podatku naliczonego, w przypadku gdy wykonawca umowy o dzieło ma status podatnika VAT. Podatek naliczony może pojawić się w związku z ponoszeniem kosztów w celu wykonania umowy, jak na przykład zakup materiałów potrzebnych do wykonania dzieła. Niezbędne jest jednak w takim przypadku uznanie, iż prowadzona umowa o dzieło jest umową wykonywaną w ramach działalności opodatkowanej VAT.
• art. 15 ust. 3 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług – Dz.U. Nr 54, poz. 535
• art. 13 pkt 8, art. 41 ust. 1 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych – j.t. Dz.U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176; ost.zm. Dz.U. z 2004 r. Nr 210, poz. 2135
Joanna Krawczyk
doradca podatkowy, właściciel kancelarii


reklama

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Katarzyna Gos

Prawnik w KONDRAT Kancelarii Prawno-Patentowej

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »