| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Porady prawne > Czy dotacja do wykonanych prac podlega VAT

Czy dotacja do wykonanych prac podlega VAT

Firma budowlana - spółka z o.o. - podpisała umowę o dotacje. Zgodnie z nią spółka, po zakończeniu realizacji, otrzyma zwrot w wysokości 60%. Czy po 1 maja br. nadal podlega odliczeniu w całości VAT naliczony z faktur dokumentujących poniesione wydatki? Czy obecnie dotacja podlega opodatkowaniu?

Dotacje związane z dostawą towarów lub świadczeniem usług podlegają opodatkowaniu VAT. Podatek naliczony wynikający z faktur sfinansowanych z dotacji podlega odliczeniu na zasadach ogólnych, jeżeli jest związany ze sprzedażą opodatkowaną.
Obrotem podlegającym opodatkowaniu VAT jest także otrzymana dotacja, subwencja i inna dopłata o podobnym charakterze związana z dostawą lub świadczeniem usług (art. 29 ustawy o VAT). Jednak należy pamiętać, że opodatkowaniu podlega dotacja przedmiotowa, która wpływa na cenę towaru lub usługi. Z pytania nie wynika, o jaki zwrot chodzi. Jeżeli ma on wpływ na cenę świadczonej usługi, to należy ją uwzględnić w podstawie opodatkowania. Jeżeli nie ma wpływu na cenę świadczonej usługi, to otrzymanej kwoty dotacji nie wlicza się do podstawy opodatkowania. Przykładowo, jeśli kwota otrzymanej dotacji finansuje działalność Państwa firmy, ale nie jest uwzględniana w cenie świadczonej usługi, to nie uwzględnia się jej w podstawie opodatkowania.
Podobnie jak za rządów starej ustawy, tak i teraz mogą Państwo odliczyć podatek naliczony w całości z faktur zakupowych, oczywiście z zastrzeżeniem, że mają one związek z czynnościami podlegającymi opodatkowaniu.
Kwotę podatku naliczonego stanowi suma kwot podatku określonych w fakturach otrzymanych przez podatnika:
a) z tytułu nabycia towarów i usług,
b) potwierdzających dokonanie przedpłaty (zaliczki, zadatku, raty), jeżeli wiązały się one z powstaniem obowiązku podatkowego,
c) od komitenta z tytułu dostawy towarów będącej przedmiotem umowy komisu
– z uwzględnieniem rabatów określonych w art. 29 ust. 4 ustawy.
Warto przypomnieć, że prawo do obniżenia kwoty podatku należnego powstaje najczęściej w rozliczeniu za okres, w którym podatnik otrzymał fakturę albo dokument celny.
Gdy podatnik nie dokona obniżenia kwoty podatku należnego w terminach określonych w art. 86 ust. 10 ustawy, może obniżyć kwotę podatku należnego w deklaracji podatkowej za następny okres rozliczeniowy. W sytuacji otrzymania faktury przed nabyciem prawa do rozporządzania towarem jak właściciel albo przed wykonaniem usługi prawo do obniżenia kwoty podatku należnego powstaje z chwilą nabycia prawa do rozporządzania towarem lub z chwilą wykonania usługi.
• art. 29 ust. 1 i 2, art. 86 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług – Dz.U. Nr 54, poz. 535
Barbara Molska
prawnik, konsultant podatkowy


reklama

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Perfecta

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »