| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Porady prawne > Kiedy osoba prowadząca działalność sezonowo traci prawo do zwolnienia podmiotowego

Kiedy osoba prowadząca działalność sezonowo traci prawo do zwolnienia podmiotowego

Kiedy osoba prowadząca działalność sezonowo traci prawo do zwolnienia podmiotowegoJak w świetle nowej ustawy o VAT wygląda limit 10 000 euro? Czy osoba prowadząca działalność gastronomiczną sezonowo (lipiec, sierpień, wrzesień) określa próg obrotów, po których przekroczeniu staje się nieodwołalnie podatnikiem VAT proporcjonalnie - ze względu na to, że działa tylko przez 3 miesiące w roku? Czy progiem dla niej będzie 45 700 zł i dopiero po przekroczeniu tej kwoty w obrotach będzie podatnikiem VAT?

Limit należy obliczyć od początku działalności do końca roku. W Państwa przypadku proporcjonalnie do okresu lipiec–grudzień.
Dla określenia progu obligującego podatnika do rozliczania z podatku VAT nie ma znaczenia fakt, iż prowadzi działalność tylko przez 3 miesiące w roku.
Decydujący jest fakt, iż ustawodawca określa wartość sprzedaży w stosunku rocznym, ale proporcjonalnie do okresu prowadzonej przez podatnika działalności.
Przekroczenie limitu obrotów powoduje utratę prawa do zwolnienia podmiotowego, zarówno w przypadku podatników rozpoczynających działalność w trakcie roku podatkowego, jak i tych, którzy kontynuują działalność. Podatnika prowadzącego działalność sezonową należy uznać za rozpoczynającego działalność w trakcie roku podatkowego. Podatnicy rozpoczynający działalność w trakcie roku podatkowego kwotę uprawniającą do zwolnienia (10 000 euro w 2004 r. – równowartość 45 700 zł) wyliczają w proporcji do okresu prowadzonej sprzedaży.
Jeśli podatnik rozpoczyna wykonywanie czynności podlegających opodatkowaniu 1 lipca, to wyliczenia granicznej kwoty obrotów, której przekroczenie powoduje utratę prawa do zwolnienia podmiotowego, należy dokonać według następującego wzoru:
Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

Zatem Wp wynosi 22 974,86 zł. Jest to kwota obrotu, której przekroczenie powoduje utratę prawa do zwolnienia podmiotowego. Po jej przekroczeniu Czytelnik staje się pełnoprawnym podatnikiem podatku od towarów i usług. Nie można przyjąć, iż dla określenia limitu obrotu pozwalającego na korzystanie ze zwolnienia uznaje się tylko 3 miesiące prowadzenia przez podatnika działalności sezonowej. W pozostałych miesiącach podatnik może bowiem wykonywać nadal działalność gospodarczą (nie gastronomiczną) podlegającą regulacjom zawartym w ustawie o VAT. Osiągnięte z tej działalności przychody należy wówczas uwzględnić przy określaniu przedmiotowego limitu.
Utrata prawa do zwolnienia z podatku od towarów i usług nie jest „bezpowrotna”. Podatnik, który utracił prawo do zwolnienia od podatku lub zrezygnował z tego zwolnienia, może po upływie 3 lat, licząc od końca miesiąca, w którym utracił prawo do zwolnienia lub zrezygnował z tego zwolnienia, ponownie skorzystać z tego zwolnienia. Jeżeli zatem podatnik utraci prawo do zwolnienia w październiku 2004 r., z prawa do zwolnienia z opodatkowania podatkiem od towarów i usług może skorzystać ponownie w listopadzie 2007 r.
• art. 113 ust. 1 i 9 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług – Dz.U. Nr 54, poz. 535
Marta Sulich
pracownik aparatu skarbowego, specjalista w zakresie podatku VAT


Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Dittmajer i Wspólnicy sp. k.

Kancelaria prawna

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK