| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Porady prawne > Czy można odliczyć VAT od części samochodowych

Czy można odliczyć VAT od części samochodowych

Czy można odliczyć VAT od części do samochodu osobowego? Chodzi o część podstawową, bez której samochód nie pojedzie, a nie o dodatkowe wyposażenie.

Tak, mogą Państwo odliczyć podatek naliczony od zakupionych części do samochodu osobowego, pod warunkiem że samochód ten jest wykorzystywany do działalności opodatkowanej podatkiem VAT oraz wydatek ten może być zaliczony do kosztów uzyskania przychodów według przepisów o podatku dochodowym. Ograniczenie odliczenia podatku naliczonego przy zakupie części do samochodu dotyczy wytworzenia tych samochodów, a nie ich naprawy.
Podatnikowi nie przysługuje prawo do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony od nabytych m.in. części składowych wykorzystywanych przez podatnika do wytworzenia samochodów osobowych, zaliczanych przez niego do środków trwałych w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym. Zakaz ten obejmuje kwotę podatku naliczonego przekraczającą 50% sumy:
 kwot podatku określonych w fakturach,
 kwot podatku należnego od wewnątrzwspólnotowego nabycia ww. części i ich importu oraz
 kwot podatku należnego od dostawy, dla której podatnikiem jest nabywca.
W przypadku gdy suma kwot podatku od zakupionych części składowych wykorzystanych do wytworzenia samochodu przekroczy 10 000 zł dla jednego samochodu – podatnikowi nie przysługuje prawo do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony w kwocie wyższej niż 5000 zł dla jednego pojazdu*.
Należy jednak zauważyć, że ograniczenie to dotyczy sytuacji, gdy podatnik „wytwarza” samochód.
Ustawodawca nie zamieszcza w ustawie o VAT ani przepisach wykonawczych do niej definicji pojęcia „wytworzenie”. Należy w związku z tym opierać się na jego potocznym rozumieniu. Zgodnie ze Słownikiem Języka Polskiego oznacza ono „powodowanie powstania czegoś”, „produkowanie czegoś”. Jeżeli więc z zakupionych części składowych nie powstaje nowy pojazd, nie następuje wytworzenie i ograniczenie odliczenia nie ma zastosowania.
Ograniczenie to nie dotyczy zakupu części w ramach naprawy, serwisu czy wymiany części zużytej w samochodzie. A zatem w sytuacji gdy:
 poniesiony na zakup części wydatek zaliczyć można do kosztów uzyskania przychodu,
 pojazd jest wykorzystywany do działalności gospodarczej i służy sprzedaży opodatkowanej,
podatek naliczony z faktur dokumentujących zakup części do tego samochodu podlega odliczeniu bez ograniczeń.
Nie ma znaczenia, że zakupione części będą takimi częściami składowymi, bez których ów pojazd nie byłby w pełni zdatny do użytkowania.
22 sierpnia 2005 r. wejdzie w życie m.in. przepis art. 86 ust. 7a ustawy o VAT. Zgodnie z tą regulacją w przypadku nabycia części służących do wytworzenia samochodów osobowych kwotę podatku naliczonego stanowić będzie 60% kwoty podatku określonej w fakturze zakupowej lub kwoty podatku należnego od dostawy towarów, dla której podatnikiem jest ich nabywca – nie więcej jednak niż 6000 zł. Ustawodawca tym samym podwyższy kwoty limitu ograniczające prawo do odliczenia podatku naliczonego. Nadal jednak ograniczenie to będzie dotyczyło wytworzenia, a nie naprawy (serwisu, remontu) samochodu.
 art. 86 ust. 7a ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług – Dz.U. Nr 54, poz. 535; ost.zm. Dz.U. z 2005 r. Nr 143, poz. 1199
Adam Okonkwo
konsultant podatkowy


reklama

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Biuro Pełnomocnika Rządu do Spraw Równego Traktowania

Realizuje politykę rządu w zakresie równego traktowania, w tym przeciwdziałania dyskryminacji

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »