| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Porady prawne > Prowadzenie podatkowej księgi przychodów i rozchodów w spółce z udziałem cudzoziemca

Prowadzenie podatkowej księgi przychodów i rozchodów w spółce z udziałem cudzoziemca

Czy spółka cywilna lub jawna, której wspólnikiem jest cudzoziemiec, może prowadzić podatkową księgę przychodów i rozchodów?

Z zacytowaną normą koresponduje przepis art. 2 ust. 1 pkt 2 ustawy o rachunkowości, z którego wynika, że księgi rachunkowe powinny prowadzić m.in. spółki cywilne osób fizycznych i spółki jawne osób fizycznych, jeżeli ich przychody netto ze sprzedaży towarów, produktów i operacji finansowych za poprzedni rok obrotowy wyniosły co najmniej równowartość w walucie polskiej 800 000 euro.
Jednocześnie pkt 6 cytowanego wyżej przepisu stanowi, że obowiązek stosowania się do reguł określonych ustawą o rachunkowości mają – bez względu na wielkość przychodów – zagraniczne osoby fizyczne, prowadzące na terytorium Polski działalność osobiście, przez osobę upoważnioną lub przy pomocy pracowników.
W świetle przedstawionych wyżej przepisów, należy zatem uznać, że jeżeli cudzoziemiec będący wspólnikiem spółki cywilnej lub jawnej:
ma miejsce zamieszkania na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, to spółka do końca roku obrotowego, w którym osiągnie obroty stanowiące co najmniej równowartość 800 000 euro, może ewidencjonować zdarzenia dotyczące prowadzonej działalności gospodarczej w podatkowej księdze przychodów i rozchodów,
jest osobą zagraniczną (nie posiada miejsca zamieszkania w Polsce), to spółka, od dnia rozpoczęcia działalności gospodarczej, jest obowiązana prowadzić księgi rachunkowe.
Małgorzata Rymarz
Podstawa prawna:
art. 5 pkt 2 lit. a, art. 13 ustawy z 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej (Dz.U. Nr 173, poz. 1807 z późn.zm.),
art. 24a ust. 1, 4 i 6 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (j.t. Dz.U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z późn.zm.),
art. 2 ust. 1 pkt 2 i pkt 6 ustawy z 29 września 1994 r. o rachunkowości (j.t. Dz.U. z 2002 r. Nr 76, poz. 694 z późn.zm.).


reklama

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Finelog

Finelog sprawia, że logistyka przestaje ograniczać Twój biznes. Tam, gdzie większość ludzi widzi tylko problemy, my widzimy wyzwania i, co jeszcze ważniejsze, rozwiązania.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »