| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Porady prawne > Prowadzenie podatkowej księgi przychodów i rozchodów w spółce z udziałem cudzoziemca

Prowadzenie podatkowej księgi przychodów i rozchodów w spółce z udziałem cudzoziemca

Czy spółka cywilna lub jawna, której wspólnikiem jest cudzoziemiec, może prowadzić podatkową księgę przychodów i rozchodów?

Z zacytowaną normą koresponduje przepis art. 2 ust. 1 pkt 2 ustawy o rachunkowości, z którego wynika, że księgi rachunkowe powinny prowadzić m.in. spółki cywilne osób fizycznych i spółki jawne osób fizycznych, jeżeli ich przychody netto ze sprzedaży towarów, produktów i operacji finansowych za poprzedni rok obrotowy wyniosły co najmniej równowartość w walucie polskiej 800 000 euro.
Jednocześnie pkt 6 cytowanego wyżej przepisu stanowi, że obowiązek stosowania się do reguł określonych ustawą o rachunkowości mają – bez względu na wielkość przychodów – zagraniczne osoby fizyczne, prowadzące na terytorium Polski działalność osobiście, przez osobę upoważnioną lub przy pomocy pracowników.
W świetle przedstawionych wyżej przepisów, należy zatem uznać, że jeżeli cudzoziemiec będący wspólnikiem spółki cywilnej lub jawnej:
ma miejsce zamieszkania na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, to spółka do końca roku obrotowego, w którym osiągnie obroty stanowiące co najmniej równowartość 800 000 euro, może ewidencjonować zdarzenia dotyczące prowadzonej działalności gospodarczej w podatkowej księdze przychodów i rozchodów,
jest osobą zagraniczną (nie posiada miejsca zamieszkania w Polsce), to spółka, od dnia rozpoczęcia działalności gospodarczej, jest obowiązana prowadzić księgi rachunkowe.
Małgorzata Rymarz
Podstawa prawna:
art. 5 pkt 2 lit. a, art. 13 ustawy z 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej (Dz.U. Nr 173, poz. 1807 z późn.zm.),
art. 24a ust. 1, 4 i 6 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (j.t. Dz.U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z późn.zm.),
art. 2 ust. 1 pkt 2 i pkt 6 ustawy z 29 września 1994 r. o rachunkowości (j.t. Dz.U. z 2002 r. Nr 76, poz. 694 z późn.zm.).


Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Dawid Tomaszewski

Aplikant radcowski

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK