| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Porady prawne > Jak rozliczyć dofinansowanie ze środków bezzwrotnej pomocy zagranicznej

Jak rozliczyć dofinansowanie ze środków bezzwrotnej pomocy zagranicznej

Czy otrzymana pomoc polegająca na dofinansowaniu projektu na szkolenia ze środków bezzwrotnej pomocy zagranicznej jest przychodem i tym samym czy wydatki ponoszone w związku z realizacją są kosztem uzyskania przychodu? Pomoc tę uzyskuje się po wydatkowaniu własnych środków, rozliczenie etapowe.

Wydatki na realizację projektu szkoleń w części dofinansowanej ze środków bezzwrotnej pomocy zagranicznej nie są kosztem uzyskania przychodu, a dofinansowanie to stanowi przychód zwolniony od podatku. Może mieć jednak miejsce sytuacja, że wydatki te będą zaliczane do kosztów podatkowych, a po otrzymaniu dofinansowania będą podlegały korekcie.
Wolne od podatku są dochody uzyskane przez podatników od rządów państw obcych, organizacji międzynarodowych lub międzynarodowych instytucji finansowych, pochodzące ze środków bezzwrotnej pomocy, w tym także ze środków z programów ramowych badań, rozwoju technicznego i prezentacji Unii Europejskiej i z programów NATO, przyznanych na podstawie jednostronnej deklaracji lub umów zawartych z tymi państwami, organizacjami lub instytucjami przez Radę Ministrów RP, właściwego ministra lub agencje rządowe; w tym również w przypadkach, gdy przekazanie tych środków jest dokonywane za pośrednictwem podmiotu upoważnionego do rozdzielania środków bezzwrotnej pomocy zagranicznej na rzecz podmiotów, którym służyć ma ta pomoc (art. 17 ust. 1 pkt 23 updop). Jednocześnie nie uważa się za koszty uzyskania przychodów wydatków i kosztów bezpośrednio sfinansowanych z dochodów (przychodów), o których mowa w art. 17 ust. 1 pkt 23 updop (art. 16 ust. 1 pkt 58 updop).
Dofinansowanie to jako otrzymane pieniądze stanowi przychód w momencie ich faktycznego otrzymania (art. 12 ust. 1 updop). Może być jednak tak, że spółka nie jest w stanie przewidzieć, czy w ogóle otrzyma dofinansowanie albo w jakiej wysokości otrzyma dofinansowanie i jaka część wydatków zostanie uznana za koszty kwalifikowane, których poniesienie uprawnia do otrzymania dofinansowania. W takiej sytuacji spółka może zaliczać do kosztów podatkowych wydatki na realizację projektu szkoleń w całości, a następnie po otrzymaniu dofinansowania powinna dokonać korekty tych kosztów.
Warto dodać, że w związku z tym nie wystąpi obowiązek zapłaty odsetek za zwłokę. Odsetki za zwłokę naliczane są bowiem, zgodnie z art. 53 § 1 Ordynacji podatkowej, od zaległości podatkowych. Natomiast na podstawie art. 51 § 1 Ordynacji podatkowej zaległością podatkową jest podatek niezapłacony w terminie płatności. W tym przypadku podatek obliczony w prawidłowej wysokości był zapłacony w terminie. Spółka nie uzyskała bowiem przychodu w formie dofinansowania w czasie zaliczenia tych wydatków do kosztów podatkowych i w związku z tym nie mogła ustalić, jaka część wydatków stanowi koszt uzyskania przychodu, a jaka nie będzie stanowiła tego kosztu. Nie wystąpiła zatem zaległość podatkowa i tym samym – obowiązek zapłaty odsetek za zwłokę z chwilą otrzymania dofinansowania. Spółka nie ma też obowiązku dokonywania korekty deklaracji na zaliczkę na podatek dochodowy. Zaliczka ta przed otrzymaniem dofinansowania została ustalona w prawidłowej wysokości (art. 3 pkt 3 lit. a) Ordynacji podatkowej). Natomiast w deklaracji za miesiąc, w którym spółka otrzymała dofinansowanie, powinna ona wyłączyć wydatki sfinansowane z bezzwrotnej pomocy zagranicznej z kosztów uzyskania przychodu.
Gdyby spółka otrzymała dofinansowanie dotyczące kosztów poniesionych w poprzednim roku podatkowym po złożeniu zeznania rocznego, powinna zrobić korektę tego zeznania i zapłacić podatek z tytułu zwiększenia podstawy opodatkowania. Również w tym przypadku nie wystąpi obowiązek zapłacenia odsetek za zwłokę z tego tytułu, bowiem zobowiązanie podatkowe za dany rok przed otrzymaniem dofinansowania zostało ustalone w prawidłowej wysokości.
art. 12 ust. 1, art. 16 ust. 1 pkt 58, art. 17 ust. 1 pkt 23 ustawy z 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych – j.t. Dz.U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654; ost.zm. Dz.U. z 2005 r. Nr 143, poz. 1199
art. 3 pkt 3 lit. a), art. 51 § 1, art. 53 § 1 ustawy z 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa – j.t. Dz.U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60; ost.zm. Dz.U. z 2005 r. Nr 143, poz. 1199
Krzysztof Wieluński
specjalista w zakresie podatku dochodowego od osób prawnych


reklama

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Edustacja.pl

Portal szkoleniowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »