| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Porady prawne > Czy dywidenda dla udziałowca z UE za 2004 r. podlega zwolnieniu

Czy dywidenda dla udziałowca z UE za 2004 r. podlega zwolnieniu

Spółka matka naszej firmy ma siedzibę we Francji. Czy zwolnienie od podatku dochodowego zgodnie z przepisami obowiązującymi od 2005 r. ma zastosowanie do wypłaconej w 2005 r. dywidendy, przysługującej spółce matce za 2004 r.?

Tak, ponieważ do wypłaty dywidendy doszło w 2005 r., można zastosować do niej przepisy o zwolnieniu. Nie ma natomiast znaczenia okres, w którym doszło do „wypracowania” dywidendy.
Od tego roku wprowadzono zwolnienie od podatku dochodowego dywidend wypłacanych podmiotom mającym siedzibę lub zarząd na terytorium innego niż Polska kraju Unii Europejskiej. Zwolnienie to ma zastosowanie po spełnieniu następujących warunków:
wypłacającym dywidendę jest mająca osobowość prawną spółka z siedzibą lub zarządem w Polsce będąca podatnikiem podatku dochodowego,
uzyskującym dochody (przychody) z dywidend jest osoba prawna mająca status spółki z o.o. (lub spółki akcyjnej) podlegającej w innym niż Polska państwie członkowskim UE opodatkowaniu podatkiem dochodowym od całości swoich dochodów bez względu na miejsce ich osiągania,
spółka uzyskująca dochody z tytułu dywidend posiada bezpośrednio nie mniej niż 20% udziałów (akcji) w kapitale spółki nieprzerwanie przez okres 2 lat. Ten 20% poziom posiadanych udziałów będzie obowiązywał do 31 grudnia 2006 r.
Jeśli te warunki nie zostaną spełnione, do dochodów z dywidend będą miały zastosowanie postanowienia wynikające z umów o unikaniu podwójnego opodatkowania. Dodatkowym warunkiem skorzystania ze zwolnienia lub niższej stawki podatku od dywidendy wynikającej z umowy międzynarodowej jest uzyskanie przez spółkę wypłacającą dywidendy od unijnej spółki (udziałowca) zaświadczenia o miejscu jego siedziby za granicą, tzn. certyfikatu rezydencji. W przypadku jego braku należy pobrać podatek w wysokości 19% wypłacanej dywidendy. Przepisy ustawy wprowadzającej to zwolnienie weszły w życie 1 stycznia 2005 r. i mają zastosowanie, z zastrzeżeniem art. 5, do dochodów uzyskanych (strat poniesionych) od tego dnia (art. 10 ustawy o zmianie podatku dochodowego od osób prawnych).
Ponieważ dochodem (przychodem) z udziału w zyskach osób prawnych jest dochód (przychód) faktycznie uzyskany z tego udziału (art. 10 ust. 1 updop), to dla ustalenia momentu uzyskania dochodu należy brać pod uwagę moment wypłaty dywidendy. Państwa spółka matka, nabyła prawo do dywidendy w 2005 r. i w tym samym roku została ona wypłacona; do jej opodatkowania należy stosować przepisy obowiązujące w dniu wypłaty dywidendy. Nie ma znaczenia, w jakim okresie został wypracowany dzielony zysk.
Jeśli zatem w Państwa przypadku zostały spełnione przedstawione warunki, będzie możliwe skorzystanie z wprowadzonego w tym roku zwolnienia dywidend dla udziałowców z krajów UE.
art. 22 ust. 4 ustawy z 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych – j.t. Dz.U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654; ost.zm. Dz.U. z 2005 r. Nr 143, poz. 1199
art. 8 ustawy z 18 listopada 2004 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz o zmianie niektórych innych ustaw – Dz.U. z 2004 r. Nr 254, poz. 2533
Sławomir Biliński
specjalista w zakresie podatku dochodowego od osób prawnych


reklama

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

INDOS SA

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »