| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Porady prawne > Opodatkowanie w formie ryczałtu a nieściągalne wierzytelności

Opodatkowanie w formie ryczałtu a nieściągalne wierzytelności

Prowadzę przedsiębiorstwo usługowe, opodatkowane w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych. W ubiegłym roku otrzymałem duże zamówienie od spółki z o.o. Za znaczną część wykonanych usług nie otrzymałem dotychczas zapłaty, zaś spółka ogłosiła właśnie upadłość. Czy w tej sytuacji mogę domagać się zwrotu podatku dochodowego, zapłaconego od należności, której nie mam już szans odzyskać?

Nie Opodatkowaniu ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych podlegają przychody z pozarolniczej działalności gospodarczej, o których mowa w art. 14 ustawy o p.d.o.f. Zgodnie z tym przepisem za przychód uważa się kwoty należne, choćby nie zostały faktycznie otrzymane. Za datę powstania przychodu przyjmuje się dzień wystawienia faktury (rachunku), nie później jednak niż ostatni dzień miesiąca, w którym wykonano usługę.
Cechą charakterystyczną podatku dochodowego w formie zryczałtowanej jest brak kategorii kosztów uzyskania przychodów. Stosownie do treści art. 12 ust. 2 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym, podatek ten pobiera się bez pomniejszania przychodu o koszty uzyskania. Z punktu widzenia podatnika, rekompensatą za niemożność odliczenia pewnych racjonalnych i powiązanych z osiąganym przychodem kosztów są stosunkowo niskie stawki podatku.
O ile zatem przedsiębiorcy opodatkowani na zasadach ogólnych są uprawnieni, przy zastosowaniu ścisłych zasad dokumentacji, do zaliczenia w koszty podatkowe wierzytelności nieściągalnych (por. art. 23 ust. 1 pkt 20 i ust. 2 ustawy o p.d.o.f.), o tyle prawo takie nie przysługuje podatnikom opłacającym ryczałt od przychodów ewidencjonowanych. Przepisy nie przewidują również możliwości zwrotu równowartości zapłaconego podatku bezpośrednio z urzędu skarbowego.
W związku z tym, że ustawa o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne nie kojarzy obowiązku podatkowego z rzeczywistym zyskiem, ryzyko gospodarcze nieudanych transakcji ponosi w całości podatnik.
Małgorzata Rymarz
Podstawa prawna:
art. 14 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (j.t. Dz.U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z późn.zm.),
art. 6 ust. 1, art. 12 ust. 2 ustawy z 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz.U. Nr 144, poz. 930 z późn.zm.).


Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Myloview.pl

Fachowcy branży designu wnętrzarskiego, postanowili stworzyć miejsce dla użytkowników internetu, które pozwoli na wybór dekoracji ściennej najwyżej jakości - myloview.pl. Platforma artystyczna myloview.pl, to sklep internetowy, który pozwoli Państwu na wyposażenie wnętrz oryginalnymi naklejkami, muralami, fototapetami oraz obrazami.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK