| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Porady prawne > Jaki kurs jest właściwy do przeliczenia korekty w imporcie towarów

Jaki kurs jest właściwy do przeliczenia korekty w imporcie towarów

Po jakim kursie ewidencjonować faktury - korekty od kontrahenta spoza Unii otrzymane po dokonaniu odprawy celnej, dotyczące upustu cenowego?

 
Kursem właściwym w imporcie towarów jest kurs celny. W większości przypadków w obrocie gospodarczym przy otrzymaniu upustu nie będzie dokonywana korekta podatkowych (VAT) rozliczeń importowych.
W imporcie towarów dokumentem, w którym wyliczony jest VAT należny oraz przy użyciu którego rozlicza się importowy podatek naliczony, jest dokument celny (SAD).
To już w tym dokumencie dokonywane jest przeliczenie wartości zakupionego towaru na złotówki. Nie może zatem być tutaj wątpliwości co do tego, że przy ustalaniu podstawy opodatkowania w imporcie towarów stosuje się kurs celny (właściwy dla procedur celnych).
Zatem w transakcjach tego rodzaju, bezpośrednio dla podatku od towarów i usług, faktura wystawiona przez dostawcę nie ma żadnego zastosowania.
Jeżeli po opodatkowaniu importu towarów okaże się, że nastąpiło obniżenie ceny (np. na skutek przyznania upustu), to faktycznie ma miejsce zawyżenie podstawy opodatkowania VAT w imporcie towarów. Korekta rozliczeń może być dokonana jedynie w drodze weryfikacji zgłoszenia celnego. W ramach takiej weryfikacji obniżana jest podstawa opodatkowania z tytułu importu towarów. Nie może być tutaj żadnych wątpliwości co do tego, że obniżka ceny (np. upust) rozliczana jest według kursu z dokumentu celnego – czyli kursu, według którego wcześniej rozliczony był import towarów („kurs historyczny”).
Jeżeli korekta (po weryfikacji) zostanie dokonana, to importerowi przysługuje zwrot nadpłaconego podatku od towarów i usług. Weryfikacja i zwrot podatku dokonywane są również w przypadku powrotnego wywozu importowanego wcześniej towaru w związku z reklamacją.
Jednak nie zawsze obniżenie ceny już po opodatkowaniu importu będzie skutkowało weryfikacją zgłoszenia celnego i obniżeniem podstawy opodatkowania VAT, a co za tym idzie i podatku należnego w imporcie towarów. W przypadku bowiem gdy kwota podatku została nadpłacona, podatnikowi nie przysługuje zwrot nadpłaconego podatku, jeżeli kwota nadpłaconego w imporcie podatku pomniejszyła lub mogła pomniejszyć (przy reklamacji) kwotę podatku należnego.
Podsumowując, należy zatem stwierdzić, że co do zasady kursem właściwym dla rozliczenia obniżenia ceny dostawy w imporcie towarów jest historyczny kurs celny (z dokumentu celnego importowego), jednak w zdecydowanej większości korekta nie jest dokonywana z tego powodu, że podatnik rozliczył podatek naliczony z tytułu importu (w tym jego nadpłaconą część) z podatkiem należnym.
 dział VII ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług – Dz.U. Nr 54, poz. 535; ost.zm. Dz.U. z 2005 r. Nr 143, poz. 1199
 § 20 rozporządzenia Ministra Finansów z 27 kwietnia 2004 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług – Dz.U. Nr 97, poz. 970; ost.zm. Dz.U. z 2005 r. Nr 95, poz. 797
Radosław Kowalski
doradca podatkowy


Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Bogacz Bartoszewicz Kancelaria Radców Prawnych

Obsługa prawna klientów indywidualnych i przedsiębiorców

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK