| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Porady prawne > Jak prawidłowo odliczyć darowiznę kościelną

Jak prawidłowo odliczyć darowiznę kościelną

Jakie mam obecnie możliwości w zakresie odliczania darowizn w zeznaniu za 2005 r.? Czy mogę odliczyć darowiznę na kościół w ramach tradycyjnej darowizny i jednocześnie odliczyć 1% podatku?

Dodatkowo przed nowelizacją podatnicy, którzy skorzystali z odliczenia darowizn w ramach limitu 6% rocznych dochodów, byli obowiązani wykazać w zeznaniu rocznym kwotę przekazanej darowizny, kwotę dokonanego odliczenia oraz dane pozwalające na identyfikację obdarowanego, w szczególności jego nazwę i adres. Po nowelizacji obowiązek ten rozszerzono na dokonujących darowizny kościelne. Do tej pory darowizny na kościelną działalność charytatywno-opiekuńczą były wyłączone z podstawy opodatkowania darczyńców podatkiem dochodowym, jeżeli kościelna osoba prawna przedstawi darczyńcy zwykłe pokwitowanie odbioru oraz – w okresie dwóch lat od dnia przekazania darowizny – sprawozdanie o przeznaczeniu jej na tę działalność. W odniesieniu do darowizn na inne cele miały zastosowanie ogólne przepisy podatkowe (np. art. 55 ustawy z 17 maja 1989 r. o stosunku Państwa do Kościoła Katolickiego w Rzeczypospolitej Polskiej).
Aby uniknąć interwencji Trybunału Konstytucyjnego, zmiany w przepisach o darowiznach wejdą w życie od 1 stycznia 2006 r. Oznacza to, że podatnicy, którzy podejmą ryzyko konfliktu z fiskusem i skorzystania z opisanej luki w przepisach, mogą to zrobić do końca 2005 r.
art. 26 ust. 1 pkt 6a–6d, art. 27d ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych – j.t. Dz.U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176; ost.zm. Dz.U. z 2005 r. Nr 143, poz. 1199
Ewa Maj
specjalista w zakresie podatków dochodowych


Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Piotr Rorbach

Adwokat

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK