| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Porady prawne > Jak prawidłowo odliczyć darowiznę kościelną

Jak prawidłowo odliczyć darowiznę kościelną

Jakie mam obecnie możliwości w zakresie odliczania darowizn w zeznaniu za 2005 r.? Czy mogę odliczyć darowiznę na kościół w ramach tradycyjnej darowizny i jednocześnie odliczyć 1% podatku?

Parlament usunął lukę polegającą zdaniem części ekspertów na możliwości jednoczesnego odliczenia tzw. darowizny kościelnej jako darowizny oraz zmniejszenia o 1% podatku należnego fiskusowi za dany rok podatkowy. Zmiany wejdą w życie od 1 stycznia 2006 r. Próba skorzystania z podwójnego odliczenia jest jednak ryzykowna, gdyż część ekspertów uważa, że jest ono niemożliwe również na podstawie obecnie obowiązujących przepisów.
Nowelizacja Ordynacji podatkowej zmieniła przepisy dotyczące odliczania darowizn. Zarówno przed nowelizacją, jak i obecnie podstawę obliczenia podatku stanowi dochód po odliczeniu m.in. kwot darowizn przekazanych organizacjom wskazanym w ustawie o działalności pożytku publicznego i realizującym cele, o których jest w niej mowa. Można również podarować pieniądze na rzecz kultu religijnego. W obu przypadkach darowizna pozwalająca na osiągnięcie korzyści podatkowych jest limitowana – odliczenia dokonuje się w wysokości dokonanej darowizny, nie więcej jednak niż do kwoty stanowiącej 6% dochodu.
Przed nowelizacją za darowizny rozliczane w ramach limitu 6% nie uważało się wpłat, o które zmniejszało się podatek zgodnie z art. 27d updof. Chodzi o pomniejszenie podatku o nie więcej niż 1% podatku należnego, wykazanego w zeznaniu rocznym, z uwagi na wpłatę na rzecz organizacji pożytku publicznego. Podobne zasady w zakresie zróżnicowania darowizny odliczanej do limitu 6% dochodów oraz wpłat w ramach limitu 1% podatku należnego za dany rok podatkowy przewidziano dla podatników rozliczających się na zasadzie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych.
Po nowelizacji również darowizn odliczanych na podstawie innych przepisów niż zawarte w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych nie uważa się za darowizny odliczane w ramach 1% podatku wykazanego w rocznym zeznaniu podatkowym. Tymi darowiznami są darowizny odliczane na podstawie tzw. ustaw kościelnych regulujących stosunki między Państwem a Kościołami. Przed nowelizacją można było 1% należnego fiskusowi i wykazanego w zeznaniu rocznym podatku przekazać organizacji pożytku publicznego. Część ekspertów uważała, że jeżeli była ona jednocześnie kościelną osobą prawną, można było darowaną sumę po raz drugi odliczyć – tym razem od dochodu w ramach ulgi z tytułu darowizny. Darowizny przekazywane na tej podstawie są nielimitowane. Obecne brzmienie art. 26 ust. 6a updof jasno wskazuje, że czym innym jest wpłata na rzecz organizacji pożytku publicznego w ramach odliczenia 1% podatku należnego za dany rok podatkowy, a czym innym darowizna przekazywana na podstawie ustaw kościelnych i obu tych wpłat nie wolno utożsamiać.
reklama

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Dowson Holdings Limited

Optymalizacja podatkowa, konta i spółki zagraniczne

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »